Od najdawniejszych czasów gry były nieodzowną częścią życia każdego człowieka. Gra dawała ludziom radość i przyjemność. Można sądzić, że konieczny jest powrót do korzeni sportu jako formy ruchu i rekreacji. Należy nadać mu nowe znaczenie, powracając do starego modelu wychowania młodzieży, dodając jej energii, kształcąc siłę, zręczność i zwinność, wyrabiając w niej odwagę oraz wytrzymałość.

Gry sprawiają, że każdy człowiek uczy się postępować według określonych reguł. Na co dzień musimy przecież stosować się do litery i ducha przepisów, więc warto uczyć młodzież przez przykład prawidłowego postępowania. Szacunek do drugiej osoby jest rzeczą oczywistą, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji, aby nie urazić przeciwnika i postąpić właściwie wobec innych.

Poza tym uprawiając sport, można być zawsze sobą, zachować pogodę ducha i umiar. Wkładając maksimum sił w to, co robimy w życiu codziennym, dążymy do tego, aby w naszej psychice nie pojawiło się ani zwątpienie w przyszłość, ani próżność, która może zrodzić się z sukcesu. Najlepszą nagrodą za wysiłek jest dobre samopoczucie i radość wynikająca z wysiłku fizycznego.

Takie oto antidotum potrzebne jest całemu społeczeństwu, aby normalnie funkcjonować w codziennym życiu. Abyśmy byli pełni optymizmu oraz sił psychicznych i fizycznych.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 78

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE