W procesie kontrolowania i planowania treningu sportowego należy stosować zbadane i skuteczne środki z zakresu medycyny sportowej, pozwalające przyspieszyć tempo odzyskiwania maksymalnych możliwości wysiłkowych zawodnika, zwłaszcza po treningu mogącym nasilić uszkodzenia włókien mięśniowych, i spowodować chwilowe obniżenie zdolności wysiłkowych.

Celem badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie było porównanie skuteczności zastosowania dwóch odmiennych form zabiegów odnowy biologicznej, tj. krioterapii ogólnoustrojowej i kinesiotapingu, na wielkość maksymalnej mocy anaerobowej po wykonaniu 60-minutowego biegu na bieżni mechanicznej przy ujemnym kącie nachylenia (-10%) z intensywnością odpowiadającą 60% VO2maks. Ujemny kąt nachylenia wymuszał ekscentryczną pracę mięśni (zwłaszcza prostowników stawu kolanowego), powodując możliwość wystąpienia uszkodzeń mięśniowych.

W badaniu uczestniczyło 9 młodych, zdrowych mężczyzn w wieku 20-22 lat o wysokości ciała 179 ±5 cm i masie wynoszącej 80 ±14 kg. Wielkość VO2maks badanych mężczyzn została określona w sposób bezpośredni podczas stopniowanego testu „do odmowy” i wynosiła około 53 ±6 ml/kg/min.

W celu dokonania pomiaru maksymalnej mocy anaerobowej badani wykonywali 20-sekundową wersję Testu Wingate na cykloergometrze w określonych odstępach czasowych przed biegiem na bieżni i po nim. Po zakończeniu wysiłku Test Wingate był wykonywany po upływie: 20 i 60 minut, 24 i 48 godzin oraz po tygodniu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zespół francuskich badaczy z Uniwersytetu Paris-Sud podjął w swojej pracy, opublikowanej na łamach prestiżowego czasopisma „Risk Analysis”, bardzo istotny dla trenerów oraz samych zawodników problem psychologicznych czynników ryzyka urazu sportowego.

Co powinien wiedzieć trener rozpoczynający współpracę z niepełnosprawnymi podopiecznymi? Oficjalna strona internetowa instruktorów sportowych w Wielkiej Brytanii1 podaje kilka wskazówek, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy trzeba przełamać tabu i porozmawiać z osobą niepełnosprawną, która pragnie zostać zawodnikiem sportowym.