Co powinien wiedzieć trener rozpoczynający współpracę z niepełnosprawnymi podopiecznymi? Oficjalna strona internetowa instruktorów sportowych w Wielkiej Brytanii1 podaje kilka wskazówek, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy trzeba przełamać tabu i porozmawiać z osobą niepełnosprawną, która pragnie zostać zawodnikiem sportowym.

Podstawowe pytania, które trener powinien zadać potencjalnemu członkowi swojej drużyny – osobie nie w pełni sprawnej – to:

  • Jakie masz doświadczenie w sporcie?
  • Czy kiedykolwiek doznałeś niewielkich lub poważnych kontuzji, o których jako trener powinienem wiedzieć?
  • Czy jest coś, o czym powinieneś mnie poinformować, zanim zaczniesz trenować?

Pytania te wydają się rozsądne także w wypadku rozpoczęcia współpracy ze zwykłymi zawodnikami. Jednak przystępując do wstępnego rozpoznania nowego zawodnika drużyny niepełnosprawnych, trener powinien zadać zainteresowanemu kilka dodatkowych pytań:

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W procesie kontrolowania i planowania treningu sportowego należy stosować zbadane i skuteczne środki z zakresu medycyny sportowej, pozwalające przyspieszyć tempo odzyskiwania maksymalnych możliwości wysiłkowych zawodnika, zwłaszcza po treningu mogącym nasilić uszkodzenia włókien mięśniowych, i spowodować chwilowe obniżenie zdolności wysiłkowych.

Zespół francuskich badaczy z Uniwersytetu Paris-Sud podjął w swojej pracy, opublikowanej na łamach prestiżowego czasopisma „Risk Analysis”, bardzo istotny dla trenerów oraz samych zawodników problem psychologicznych czynników ryzyka urazu sportowego.