Z przyjemnością obserwuję, że w mediach – tuż obok tendencji do pokazywania młodych, ambitnych i koniecznie zapracowanych ludzi – coraz częściej mówi się o konieczności nagradzania siebie aktywnym odpoczynkiem lub ogólnie: odpoczynkiem. Spoglądając na swoje otoczenie, wciąż jeszcze mam poczucie, że spora rzesza ludzi podchodzi dość nieufnie do tego zagadnienia, bo przecież albo „szkoda czasu na obijanie się”, albo „tyle rzeczy można w tym czasie zrobić”. Jednak w przypadku tak zwanego nicnierobienia...

Nasze ciało jest zaprojektowane do tego, aby być w ruchu. Ogrom chorób i dolegliwości (np. związanych z kręgosłupem czy układem krążenia) spowodowanych jest siedzącym trybem życia lub niewystarczającą liczbą godzin spędzonych w ruchu. Nieodłącznym elementem aktywności fizycznej jest wysiłek związany z pracą mięśni oraz psychologicznym zaangażowaniem w aktywność, polegającym na utrzymaniu motywacji oraz koncentracji na osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Istotą dobrego treningu jest mobilizowanie ciała w taki sposób, aby wydobyć jego maksymalny potencjał w pożądanym czasie. Aby jednak trening był kompletny, musi on zawierać niezbędny element, jakim jest odpoczynek. Chodzi zarówno o czas między kolejnymi jednostkami treningowymi w sezonie, jak również o przerwy sezonowe, kiedy organizm może zregenerować się po ciężkiej pracy.

Koncentrując się na ciele, należy także pamiętać o tym, że i umysł potrzebuje wytchnienia i regeneracji, aby mógł działać efektywnie. Choć sportowcy rzadko mogą sobie pofolgować, to jednak dbanie o to, aby zatroszczyć się o siebie i znaleźć czas na relaks, jest niezbędnym elementem przyszłych sukcesów.

Ładowanie baterii

Organizm jest tak skonstruowany, że potrzebuje odpoczynku, aby móc prawidłowo funkcjonować. Każdego dnia pracuje on w cyklach aktywności, po których musi nastąpić „odprężenie”, aby komórki ciała mogły się zregenerować. Kluczem do zachowania równowagi oraz zdrowia jest zbalansowanie długości czasu między zaangażowaniem w daną aktywność (nie tylko sportową) a odpoczynkiem.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W ostatnich latach zjawiskiem, które budzi niepokój w środowiskach szkolnych, jest nie tylko niż demograficzny. Mamy coraz mniej uczniów w szkołach, ale również coraz rzadziej widzimy w nich rodziców. Ich niepokojąco niskie zainteresowanie aktywnym udziałem w życiu szkolnym jest poważnym problemem, szczególnie w szkołach gimnazjalnych.

Jak wynika z najnowszych badań opinii aż 40% Polaków uprawia sport co najmniej raz w tygodniu, a ok. 8% ankietowanych co najmniej raz w miesiącu. Wyniki badania „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzonego na zlecenie LUX MED, pokazują, że 4 na 10 Polaków nie wykonało żadnych działań, aby przygotować się do uprawiania aktywności fizycznej.