Zespół francuskich badaczy z Uniwersytetu Paris-Sud podjął w swojej pracy, opublikowanej na łamach prestiżowego czasopisma „Risk Analysis”, bardzo istotny dla trenerów oraz samych zawodników problem psychologicznych czynników ryzyka urazu sportowego.

Temat ten od dawna zajmował zarówno badaczy, jak i środowisko sportowe, jednak autorzy zaproponowali perspektywę pozwalającą lepiej uchwycić mechanizmy tego zjawiska. Szczególnie istotnym problemem jest kwestia urazów sportowych wśród dzieci, zważywszy że stanowią one aż 1/5 wszelkich urazów w tej grupie wiekowej.

Istotnym czynnikiem wpływającym na uraz jest spostrzegane ryzyko jego wystąpienia. Z jednej strony jego niski poziom prowadzi do większej liczby urazów, z drugiej zaś wysoki poziom skutkuje asekuracyjnymi zachowaniami, zmniejszającymi skuteczność sportowców.

Badacze w swej pracy postanowili sprawdzić, czy spostrzegane podobieństwo urazów u osób podatnych na kontuzję oraz spostrzegana kontrola jej wystąpienia bezpośrednio przekładają się na spostrzegane ryzyko.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W procesie kontrolowania i planowania treningu sportowego należy stosować zbadane i skuteczne środki z zakresu medycyny sportowej, pozwalające przyspieszyć tempo odzyskiwania maksymalnych możliwości wysiłkowych zawodnika, zwłaszcza po treningu mogącym nasilić uszkodzenia włókien mięśniowych, i spowodować chwilowe obniżenie zdolności wysiłkowych.

Co powinien wiedzieć trener rozpoczynający współpracę z niepełnosprawnymi podopiecznymi? Oficjalna strona internetowa instruktorów sportowych w Wielkiej Brytanii1 podaje kilka wskazówek, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy trzeba przełamać tabu i porozmawiać z osobą niepełnosprawną, która pragnie zostać zawodnikiem sportowym.