W 2011 roku w czasopiśmie „Journal of Applied Physiology” ukazał się artykuł autorstwa Joynera i wsp., poświęcony rozważaniom nad możliwością „złamania” bariery 2 godzin w biegu maratońskim.

Autorzy artykułu wyrazili swoją opinię na temat optymalnego poziomu predyspozycji zawodnika, które umożliwiłyby osiągnięcie tego wyczynu.

Na podstawie analizy historii rekordów świata w maratonie wykazano, że od początku lat 50. XX wieku do czasów obecnych nastąpiła poprawa rekordowych wyników o ponad 16 minut. Aktualnym rekordzistą świata w biegu maratońskim jest Kenijczyk Patrick Makau (2:03:38, Berlin 2011). Znaczącą poprawę wyników zaobserwowano po tym, jak dostrzeżono pozytywne efekty treningów o wysokiej objętości i zaczęto je powszechnie stosować w praktyce trenerskiej.

W latach 60. afrykańscy biegacze coraz liczniej startowali w biegach maratońskich o zasięgu międzynarodowym, co miało wpływ na dalszą poprawę rekordowych wyników. Równie duże znaczenie miały rosnące nagrody pieniężne dla zwycięzców maratonów, które wprowadzono na początku lat 80. Dały one szansę najlepszym zawodnikom na dodatkowe zarobki i jednocześnie wzmocniły ich motywację do ciężkich treningów.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stypendium sportowe to jedna z niewielu dróg umożliwiających polskim sportowcom wyjazd na studia do USA. Celem tego artykułu jest przybliżenie procesu ubiegania się o taki grant. Na początku warto zaznaczyć, że proces ten jest dość monotonny, a formalizacja wszystkich wymaganych dokumentów – czasochłonna.

Pulsometr (inaczej nazywany sport testerem lub monitorem pracy serca) jest znany już ponad 30 lat. W Polsce swoją popularność zyskał dzięki Robertowi Korzeniowskiemu, który przez wiele lat podczas treningów monitorował swoją pracę serca. Jak więc używać tych urządzeń? Czy warto zainwestować w pulsometr?