Badania naukowe dotyczące poziomu stresu oksydacyjnego cieszą się rosnącą popularnością. Wzmożone tempo przebiegu procesu fosforylacji oksydacyjnej w trakcie długotrwałego wysiłku sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które inicjują wiele procesów uszkadzających struktury komórkowe. Wpływ długotrwałych wysiłków na poziom stresu oksydacyjnego nie został w pełni wyjaśniony.

Naukowcy z Grecji postanowili zbadać wpływ ultradługiego wysiłku – pływania na dystansie 50 km ±15 km (czas trwania wysiłku 19,5 ±3,5 h) na wybrane wskaźniki stresu oksydacyjnego we krwi u młodych zawodników (5 mężczyzn w wieku 28 ±6 lat).

Krew żylna została pobrana przed rozpoczęciem wysiłku i bezpośrednio po jego zakończeniu. Porównano zmiany morfologiczne krwi i wskaźniki poziomu stresu oksydacyjnego.

Po zakończonym wysiłku odnotowano zwiększone wartości hematokrytu oraz zwiększoną liczbę krwinek czerwonych i białych. Nie stwierdzono natomiast zmian w poziomie produktów procesów wolnorodnikowych.

Zdaniem autorów, wyniki przeprowadzonych badań wskazują na to, że długotrwały wysiłek fizyczny o niewielkiej intensywności jest niewystarczającym bodźcem, aby wywołać nasilenie stresu oksydacyjnego wśród wytrenowanych pływaków. Autorzy zwracają również uwagę na to, że trenerzy i zawodnicy powinni uwzględniać ten fakt w planowaniu sesji treningowych.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Pomimo szczerych chęci trenerom niełatwo jest dotrzeć do młodych sportowców – zarazić ich sportową pasją i rozpalić iskrę do ciężkiego treningu. Pragną jak najlepiej przygotować ich nie tylko do nadchodzących zawodów, ale także do dorosłego życia. Niestety, pomimo dobrych intencji, nie zawsze im się to udaje. Współpraca z ekspertem psychologii sportu wspomoże trenera w pracy nad osiągnięciami oraz rozwojem osobistym zawodników.

Trenerzy ciągle zmagają się w swojej pracy z nadmiarem obowiązków, brakiem czasu i realizacją złożonych obietnic. Potrzebują takiego usprawnienia organizacji zadań, aby zachować wysoką produktywność w pracy. Metoda GTD to szansa na osiągnięcie tego w prosty, a zarazem bardzo efektywny sposób.