Gdy kariera sportowa dobiega końca, zawodnik staje przed wyborem dalszej ścieżki zawodowej. Niektórzy decydują się podjęcie roli szkoleniowca i rozpoczynają pracę nad rozwojem nowej generacji zawodników. Jan Mulak, legenda polskiej lekkoatletyki – w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi „Królowa Sportu” w 2002 roku – powiedział, że mniej utalentowani zawodnicy mogą lepiej spełniać się w roli trenerów, ponieważ poza pracą, jaką wykonywali podczas przygotowań, przykładali też większą wagę do teorii...

Myślę jednak, że nie jest to reguła i nawet świetny sportowiec może z dużym powodzeniem realizować się w roli szkoleniowca. Można tu przytoczyć przykłady chociażby Josepe Guardioli, wielokrotnego reprezentanta Hiszpanii pracującego obecnie jako trener Bayernu Monachium, czy też Alberta Salazara, legendarnego biegacza i niezwykle efektywnego trenera, którzy święcili triumfy zarówno jako czynni sportowcy, jak i trenerzy.

Jako były zawodnik…

Trenerzy, z którymi miałam i mam przyjemność pracować, zgodnie twierdzą, że doświadczenia zebrane w ciągu wielu lat treningów procentują w ich obecnej pracy.

– Jest mi łatwiej wczuć się w rolę zawodnika, który nabywa i szlifuje swoje umiejętności, pokazać, w jaki sposób wykonać poszczególne ćwiczenia, aby młodzi zawodnicy płynnie przeszli z elementów metody analitycznej do ich syntezy. Jest to szczególnie ważne w pracy z młodymi sportowcami – mówi Marcin Ciepły, były zawodnik Hutnika Kraków, a obecnie trener Coerver Coaching.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 53  Strona 54  Strona 55  Strona 56

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sport szkolny to ważny element w rozwoju fizycznym, o dużym potencjale wychowawczym. Jego zadaniem jest przygotowanie do dorosłego życia w świecie, którego tak naprawdę nie znamy ponieważ trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało życie ludzi na przykład za 20 lat. Cywilizacyjny postęp zmienia styl naszego życia i naszej pracy, a także model wypoczynku.

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – oraz małych oddolnych inicjatyw.