„W biznesie zdobywasz nie to, na co zasługujesz, ale to, co wynegocjujesz” Chester L. Karrass.

Powyższe stwierdzenie z pewnością, a może przede wszystkim, odnosi się do rokowań prowadzonych w sportowym środowisku.Codziennie mamy do czynienia z wieloma procesami negocjacyjnymi: trener negocjuje z zawodnikiem/zawodnikami, zarząd klubu negocjuje z trenerem, właściciel klubu sportowego prowadzi rokowania z zarządem. Przedmiotem negocjacji może być np. osiąganie zaplanowanych wyników, sposób treningu, harmonogram przygotowań do zawodów, wysokość premii za osiągane wyniki lub warunki treningu.

Bohater serii książkowych thrillerów Harlana Cobena, agent gwiazd sportowych – Myron Bolitar, były koszykarz, któremu kontuzja uniemożliwiła dalsze wspinanie się po szczeblach kariery, prowadził w imieniu swoich klientów twarde i skuteczne negocjacje, pozyskując dla gwiazd sportowych intratne kontrakty, gwarantujące znakomite warunki do uprawiania sportu. Nie było to jednak łatwe zadanie, a często wiązało się z dodatkowymi „kosztami”. Kosztami ubocznymi były środowiskowa izolacja i nieustanna presja oczekiwanych wyników negocjacji, wywoływana przez klientów.

W każdych dobrze zaplanowanych i prowadzonych negocjacjach, także w sporcie, obowiązuje zasada: „coś za coś”. „Coś” – czyli sukcesy, sława, pieniądze, zdrowie, pięknie ukształtowana sylwetka, podziw kibiców, zachwyt najbliższych, liczne grono fanów, prestiż społeczny uzyskiwany „za coś” – czyli wiele litrów potu na treningach, ogromny wysiłek i całkowite poświęcenie, determinację i upór, stres, często kontuzje, ból oraz poświęcenie każdej wolnej chwili na uprawianie ulubionej dyscypliny sportu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Korzyści prozdrowotne oraz zmiany wydolności aerobowej pod wpływem treningu fizycznego najczęściej są kojarzone z klasycznymi konkurencjami wytrzymałościowymi (np. bieganie, kolarstwo). Zdecydowana większość dostępnych badań naukowych dotyczy konkurencji wytrzymałościowych, natomiast liczba opublikowanych wyników badań, w których monitorowano zmiany wydolności fizycznej pod wpływem zróżnicowanej aktywności rekreacyjnej, jest w dalszym ciągu niewielka.

Zespół austriackich badaczy z Instytutu Medycyny Sportowej w Innsbrucku dokonał analizy profilu fizycznego i fizjologicznego członków kadry narodowej Austrii w narciarstwie alpejskim w latach 1997-2000.