Trenerzy ciągle zmagają się w swojej pracy z nadmiarem obowiązków, brakiem czasu i realizacją złożonych obietnic. Potrzebują takiego usprawnienia organizacji zadań, aby zachować wysoką produktywność w pracy. Metoda GTD to szansa na osiągnięcie tego w prosty, a zarazem bardzo efektywny sposób.

Szwajcarski filozof Henri Frédéric Amiel stwierdził, że porządek jest potęgą. W świecie sportu sprawne rozplanowanie pracy jest bardzo ważne. Porządek sprawia, że jesteśmy bardziej zorganizowani, zdyscyplinowani, a w kownsekwencji silni, bardziej wydajni, zadowoleni i pewni siebie. Chaos, jako przeciwieństwo uporządkowania, wprowadza nas w stan zakłopotania, rozbicia emocjonalnego, zakłóca naszą czasoprzestrzeń, czyniąc nieład w naszym działaniu. Wszyscy zmagamy się z tymi problemami – jedni w mniejszym stopniu, inni w większym. Na szczęście istnieją gotowe narzędzia, po które możemy sięgnąć, aby nasze planowanie i organizacja pracy szkoleniowej były efektywne.

DWIE METODY

Stephen Covey w książce 7 nawyków skutecznego działania proponuje koncepcję organizowania życia, a nie tylko pracy. Autor ten postawił na holistyczną wizję, której wdrożenie ma mieć wpływ na całość egzystencji człowieka (o tym w poprzednim numerze „Magazynu Trenera”).

Drugą popularną koncepcją w środowiskach biznesowych, która może znaleźć praktyczne zastosowanie w sporcie, jest metoda GTD zaproponowana przez Davida Allena. GTD to skrót od Getting Things Done, czyli jak sprawić, aby sprawy zostały załatwione. Polscy tłumacze i wydawcy światowego bestsellera mieli problem z przełożeniem tego zwrotu, więc pozostawili tytuł angielski, wzbogacając go jedynie o rozszerzenie „sztuka bezstresowej efektywności” (wydanie polskie: Onepress, Gliwice 2008).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W sierpniu bieżącego roku trenerzy VI-ligowego klubu piłkarskiego MKS Pogoń Ruda Śląska odbyli tygodniowy staż – wymianę doświadczeń w angielskim klubie NPower League Two – Plymouth Argyle. W czasie pobytu w Plymouth trenerzy mieli okazję zapoznać się ze strukturą klubu, z cyklem treningowym, podejściem do zajęć zawodników, kadry trenerskiej, organizacją i infrastrukturą oraz zapleczem.