Większość projektów dotyczących aktywności dzieci i młodzieży realizowanych w ostatnich latach przez różne podmioty obejmowało wyłącznie organizację i przeprowadzenie zawodów sportowych. Od dłuższego czasu trenerzy oraz blisko z nimi związani działacze sportowi zastanawiali się, jak rozwijać zdolności młodych sportowców nie tylko w zakresie ich możliwości startowych, ale przede wszystkim w zakresie przygotowania i zapewnienia im systematycznych szkoleń. Przełom nastąpił w 2014 r. podczas Mistrzostw Polski w lekkoatletyce...

Konstrukcja programowa – „Lekkoatletyka sportem dla każdego” (stan na 2014 r.)

Program upowszechniania zajęć z lekkoatletyki został przygotowany przez specjalistów, menedżerów i trenerów. Już w fazie planowania zyskał grono sympatyków nie tylko w środowisku sportowym, ale również wśród przedstawicieli wojewódzkich i lokalnych jednostek samorządowych.

Celem programu była popularyzacja i upowszechnianie lekkoatletyki oraz stworzenie atrakcyjnej oferty sportowej dla dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk. Priorytetem stało się stworzenie spójnego modelu procesu szkoleniowego zgodnie z wytycznymi federacji lekkoatletycznych IAAF i EA, przygotowanie ogólnopolskiego systemu diagnozy, selekcji, naboru, identyfikacji talentów i szkolenia młodzieży oraz budowanie ścieżki rozwoju kariery sportowej.

Ideą programu pilotażowego było przygotowanie odpowiedniego planu szkoleniowego dla dzieci i młodzieży. W skład programu wchodzą elementy popularyzacji, upowszechniania, selekcji i naboru oraz podnoszenia kwalifikacji nauczycieli i trenerów lekkoatletyki od poziomu I klasy szkoły podstawowej do gimnazjum. Instruktorom i trenerom przekazano usystematyzowaną koncepcję treningową, która pozwoli na wyciągnięcie wniosków porównawczych już na etapie realizacji. Program pilotażowy został przeprowadzony według ściśle określonej struktury zarządzania projektowego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 13  Strona 14  Strona 15  Strona 16

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Brytyjczycy zdobyli na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004 r. 30 medali, zajmując 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. 4 lata później w Pekinie wskoczyli już na 4. miejsce tego rankingu z 47 medalami. W roku 2012, będąc gospodarzami igrzysk, wywalczyli w Londynie 65 medali, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji medalowej. Co ciekawe, tendencja ta nie ustała po igrzyskach w stolicy Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku w Rio de Janeiro Brytyjczycy zajęli 2. miejsce z 67 medalami. Przyglądając się jednak bliżej metodom szkolenia sportowców...

Mięsień czworogłowy pod wieloma względami jest naj. To największa grupa mięśniowa w ludzkim organizmie pod względem objętości, a jej trening stanowi najcięższą sesję siłową w tygodniu. Wystarczy uświadomić sobie, że ćwiczenia podstawowe ukierunkowane na stymulację tej partii angażują do pracy rekordową liczbę innych mięśni, a zakwasy występujące kilkadziesiąt godzin po treningu potrafią uprzykrzyć życie w stopniu nieporównywalnym z pozostałymi grupami mięśniowymi.