Jednak w przeciwieństwie do reguł sportowych, które są przejrzyste, w relacjach międzyludzkich można znaleźć wiele zróżnicowań i subtelności. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zawodnik wraca do domu po ciężkim treningu, wchodzi do swojego pokoju, aby odstawić torbę i słyszy wołanie trenera: „obiad za 10 minut!”. Innymi słowy, co, jeśli wspomniana triada jest parą, gdzie rodzic występuje również w roli trenera?
Rola rodzica
Rodzic jest pierwszym wzorem osobowym, który w procesie naśladownictwa i identyfikacji kształtuje młodego człowieka. To właśnie rodzice zapoznają dziecko z zachowaniami oraz normami akceptowanymi i panującymi w danym społeczeństwie. Nierzadko też pierwsze sportowe kroki dziecko czyni za sprawą mamy lub taty, którzy dostarczają mu różnych okazji ku temu, aby spróbować różnych rzeczy i swoich możliwości, wprowadzają je w świat sportu.
Dbanie o bezpieczeństwo, zapewnienie niezbędnych, szeroko rozumianych zasobów finansowych i psychologicznych wspierających proces wzrastania i samodoskonalenia dziecka w sferach biologicznej, emocjonalnej, społecznej i duchowej to podstawowe zadania i cele rodziców.