Verba docent,exempla trahunt*

*Słowa uczą, przykłady pociągają

Twórca Kliniki Redukcji Stresu (ang. Stress Reduction Clinic) oraz Centrum dla Uważności w Medycynie (ang. Centre for Mindfulness in Medicine), Jon Kabat-Zinn, powiedział kiedyś: „Nie jesteś w stanie zatrzymać fal morskich, za to możesz nauczyć się na nich surfować”. To chyba najlepsze motto przewodnie ósmego odcinka Filmoteki Trenera, w którym przywołane są dwa inspirujące filmy właśnie o surfingu. To bardzo ciekawa dyscyplina sportu, ponieważ dla wielu ludzi z nią związanych surfowanie wiąże się z czymś większym niż czyste współzawodnictwo sportowe. Jest dla nich przede wszystkim sposobem na życie. Obydwa obrazy opowiadają o młodych ludziach – Jayu i Bethany – którzy od najmłodszych lat zaangażowani są w surfowanie. Dzięki „szusowaniu” po falach oceanu decydują się oni wyrażać siebie, realizować swoje marzenia i pasję do sportu oraz do życia. Bo w ich przypadku jedno z drugim łączy się idealnie, choć być może bez ich świadomości. Surfując pod łamiącą się falą, surfują również przez życie. Obydwie filmowe historie oparte są na prawdziwych zdarzeniach, a scenariusz „Surferki z charakterem” został napisany na podstawie autobiografii Bethany Hamilton. W Polsce ukazała się ona w 2011 roku pod tytułem Surferka: Prawdziwa historia o sile wiary, rodzinie i walce, aby znów wskoczyć na deskę.

W obliczu przeciwności losu

Bethany Hamilton, główna bohaterka „Surferki z charakterem”, jest wesołą nastolatką z Hawajów. Żyje w perfekcyjnej rodzinie – ma kochających rodziców, dwóch starszych braci i uroczego psa. Mieszkają w domu tuż nad brzegiem oceanu, więc Bethany surfuje od dziecka, marząc o karierze profesjonalnego surfera. Życie w idylli przerywa nieszczęśliwy wypadek. Na jednym z treningów na otwartym oceanie rekin odgryza Bethany całe lewe ramię. Dzięki szybkiej reakcji bliskich jej osób udaje się utrzymać dziewczynę przy życiu. Ona sama zachowuje stoicki spokój w najważniejszych momentach akcji ratunkowej, a po operacji postanawia powrócić do zdrowia i do surfowania. Jeszcze w szpitalu pyta ojca, kiedy może wrócić na deskę. W przypadku Bethany godna podziwu jest jej cierpliwość, ambicja i determinacja w ustalaniu oraz realizowaniu zakładanych sobie celów. Dowodem tego może być dialog z ojcem, Tomem:

  • Chcę, żebyś pomógł mi wrócić na deskę – prosi Bethany.
  • To nie będzie takie łatwe – odpowiada jej ojciec.
  • Nie musi to być łatwe. Chcę tylko, żeby było możliwe.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Pomiary kosztu energetycznego wysiłków fizycznych (m.in. marszowych i biegowych) dokonywane są na podstawie rejestracji wysiłkowej konsumpcji tlenu i stanowią istotny element oceny możliwości zawodników. Koszt energetyczny biegu uwarunkowany jest wieloma czynnikami, do których zaliczane są m.in.: wiek, płeć, temperatura i masa ciała, opory zewnętrzne powietrza, poziom wydolności aerobowej oraz skład poszczególnych typów włókien mięśniowych.

Autorytetu sztucznie się nie stworzy. Upominanie się o autorytet zwykle dowodzi, że go się nie posiada. Autorytet powinien wpłynąć z wartości moralnych i intelektualnych, tylko wtedy będzie trwały i poważny1.