Każda impreza sportowa na szczeblu szkolnym, klubowym czy też organizowana przez stowarzyszenia lub ośrodki sportu powinna być dobrze przemyślana i przygotowana, aby odniosła sukces. O sukcesie zawodów sportowych można mówić wtedy, gdy nie tylko zostaną przeprowadzone rozgrywki i wyłoniony zwycięzca, ale przede wszystkim wszyscy uczestnicy turnieju kończą go zdrowi.

Gdy nie ma kontuzji i wypadków, a wszyscy mają poczucie, że system rozgrywek i współzawodnictwa został przygotowany rzetelnie i sprawiedliwie. Aby impreza była udana, bardzo istotna jest jej dobra organizacja i odpowiednie przygotowanie.

Przygotowanie

Ze względu na swoją specyfikę zawody sportowe wymagają synchronizacji przygotowań w każdym aspekcie. Ważne jest, aby zaplanować imprezę odpowiednio wcześnie, bo okres od zaplanowania do rozliczenia trwa nawet kilka miesięcy.

Etap pierwszy to „burza mózgów” – zebranie zespołu organizacyjnego i ustalenie wspólnego pomysłu na imprezę. W dzisiejszych czasach wymyślenie dobrego turnieju piłkarskiego dla dzieci i przeprowadzenie go w ramach działalności klubu lub stowarzyszenia nie jest łatwe, zważywszy na sporą konkurencję ze strony rozwijających się szkółek czy klubów. Ważny jest tu cel takiej imprezy. Po co ją organizujemy? Co chcemy wypromować? Czy robimy zawody w określonym celu, czy też chcemy po prostu wypełnić dzieciom wolny czas?

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Pomiary kosztu energetycznego wysiłków fizycznych (m.in. marszowych i biegowych) dokonywane są na podstawie rejestracji wysiłkowej konsumpcji tlenu i stanowią istotny element oceny możliwości zawodników. Koszt energetyczny biegu uwarunkowany jest wieloma czynnikami, do których zaliczane są m.in.: wiek, płeć, temperatura i masa ciała, opory zewnętrzne powietrza, poziom wydolności aerobowej oraz skład poszczególnych typów włókien mięśniowych.

Autorytetu sztucznie się nie stworzy. Upominanie się o autorytet zwykle dowodzi, że go się nie posiada. Autorytet powinien wpłynąć z wartości moralnych i intelektualnych, tylko wtedy będzie trwały i poważny1.