Dzień zawodów to dla klubu i reprezentującej go drużyny wyjątkowa data. Dochodzi wówczas do weryfikacji pracy nie tylko w poprzedzającym zawody tygodniu, lecz także w dłuższym okresie, a wszystkie ewentualne niedociągnięcia organizacyjne mogą rzutować na postrzeganie klubu na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, aby tego dnia przestrzegać procedur.

Drużyna

Dla wielu jest najważniejsza, bo w działalności klubu sportowego rywalizacja jest jedną z głównych form realizacji działalności statutowej. Zanim występ na boisku pozwoli na pokazanie atutów, nad którymi zespół pracował ze sztabem szkoleniowym, przeważnie musi upłynąć wiele godzin od rana. Odpowiednie zagospodarowanie tego czasu i wykorzystanie go pod względem logistycznym to kluczowy aspekt przygotowania do zawodów. Dalej będę się odwoływał do przykładu piłki nożnej, ale większość uwag ma charakter ogólny i można je odnieść także do innych dyscyplin.

Na wyższym poziomie kluby mogą sobie pozwolić na to, aby zorganizować dla zespołu przedmeczowe zgrupowanie także przed zawodami rozgrywanymi na swoich obiektach. Takie rozwiązanie jest, oczywiście, bardzo kosztowne, ale jednocześnie zapewnia zawodnikom maksymalny wypoczynek przed meczem. Odcięci od problemów domowych, wyjęci z cyklu prozaicznych codziennych obowiązków, sportowcy mają się zrelaksować i dobrze przygotować do zawodów. Rytm wspólnych posiłków i odpraw porządkuje ich czas, nadając mu nadrzędną strukturę, a jednocześnie wspólne przebywanie przez ostatnie godziny przed meczem ma ułatwić skupienie na wspólnym celu oraz wzmóc poczucie jedności. Choć to bardzo podstawowe zabiegi socjotechniczne, ich znaczenia nie przeceni dziś chyba żaden trener. Wspólne jedzenie śniadania i obiadu pozwala na obserwację zawodników w sytuacjach, w których większość ludzi zazwyczaj czuje się dość swobodnie, a więc też ujawnia emocje, przeważnie podlegające profilaktycznej kontroli. Wcześniejsza ocena morale, samopoczucia mentalnego i gotowości do konfrontacji jest jedną z podstawowych wykładni przy wyborze składu wyjściowego. Każdy wspólny posiłek to szansa na pełniejszą i lepszą ewaluację w tym zakresie.

Wspólne posiłki to również możliwość kontroli, co jedzą nasi zawodnicy, zwłaszcza w godzinach poprzedzających występ. Prawidłowe żywienie i dobór dominujących składników jest bardzo istotny dla przygotowania do meczu. Do tego wprowadzona rytmizacja kolejnych wspólnych spotkań przy stole pozwala nie tylko zachować optymalną suplementację organizmu, lecz także zadbać o właściwe przerwy między posiłkami. Dla doświadczonych dietetyków są to kwestie, które nie podlegają dyskusji.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W procesie kontrolowania i planowania treningu sportowego należy stosować zbadane i skuteczne środki z zakresu medycyny sportowej, pozwalające przyspieszyć tempo odzyskiwania maksymalnych możliwości wysiłkowych zawodnika, zwłaszcza po treningu mogącym nasilić uszkodzenia włókien mięśniowych, i spowodować chwilowe obniżenie zdolności wysiłkowych.

Zespół francuskich badaczy z Uniwersytetu Paris-Sud podjął w swojej pracy, opublikowanej na łamach prestiżowego czasopisma „Risk Analysis”, bardzo istotny dla trenerów oraz samych zawodników problem psychologicznych czynników ryzyka urazu sportowego.