Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał sformułowanie „ćwiczenie czyni mistrza”. Myślę, że nie ma wątpliwości co do prawdziwości tego powiedzenia, ponieważ im więcej razy coś powtarzamy, tym większej biegłości nabywamy w danej aktywności. Dążenie do mistrzostwa, do perfekcji jest istotą sportu. Jestem lepsza/y od siebie z wczoraj, jutro będę silniejsza/y od siebie z dzisiaj. Czy jednak dążenie do idealnego wykonania ma jakieś ciemne strony?

Robert Maćkowiak, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, w rozmowie przyznał, że jego inspiracją do wytężonej pracy nad sobą było właśnie dążenie do perfekcji:

„Chęć do perfekcji wykonywanego ruchu, związana bezpośrednio z ciałem. Ta perfekcja była rozwijana poprzez różne ćwiczenia fizyczne, ale także poprzez rozwijanie i udoskonalanie umiejętności psychicznych, mentalnych”.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Z roku na rok w Polsce organizuje się coraz więcej otwartych imprez sportowo-rekreacyjnych, które rozwijają określone dyscypliny sportu, a także kreują aktywny, sportowy styl życia. Biegacze, kolarze, triathloniści, miłośnicy nart biegowych czy łyżworolek zachęcani są nie tylko do treningu, ale i do częstych startów.

Rozmowa z Aleksandrą Saczuk, koordynatorką programu WF z Klasą Centrum Edukacji Obywatelskiej.