Czy zdarzyło się wam być świadkami meczu lub innego wydarzenia sportowego, gdy w kluczowym momencie faworyt nagle przestaje być tak skuteczny jak zwykle i w konsekwencji przegrywa rywalizację? Podłoże tego zjawiska leży w ludzkiej psychice, która może negatywnie oddziaływać na zamierzone działania ruchowe.

Pośród czynników znacznie obniżających poziom sportowy wskazać można tzw. choking. W ogólnie przyjętej definicji oznacza to niższą od oczekiwanej jakość wykonania specjalnych czynności ruchowych (pod presją) wskutek zaistnienia wyjątkowej sytuacji w trakcie rywalizacji. Niebagatelny wpływ na to ma poziom lęku i motywacji, która może być zarówno zbyt niska, jak i za wysoka. Choć przeważnie znajduje to odzwierciedlenie w sportach indywidualnych, gdzie konieczne jest pokonanie przeciwnika, czasu czy odległości, liczne przypadki chokingu odnotowuje się również w grach zespołowych. Jest to zatem dość powszechny problem szkoleniowy, a mimo to sportowcy i trenerzy nie w pełni sobie to uświadamiają.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Lekcje wychowania fizycznego kojarzą się z ruchem, zabawą, śmiechem, sprawnością, zmęczeniem, wysiłkiem, radością – to widać na zewnątrz – ale to przecież nie wszystko. Aktywność fizyczna w dobrze zorganizowanej lekcji nie tylko służy rozwojowi potencjału sprawności i wydolności fizycznej, nie tylko rozwija zdrowie, ale jest też znaczącym narzędziem kształtującym ważne cechy osobowości i umiejętności życiowe wpływające na wyższą jakość życia.

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!