Wybór najlepszej bieżni treningowej nie jest prostą sprawą. Na rynku można dostać wiele modeli, które różnią się ceną, funkcjami, wymiarami, wagą i wyglądem. Wybierając bieżnię należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów m.in.: poziom, rodzaj treningu (marsz lub bieg), cechy techniczne i korzyści z nimi związane.

Bieżnia to bardzo wygodne urządzenie do treningu. Dzięki niej można biegać we własnym domu i na dodatek we własnym tempie. Zalecana jest także w do rehabilitacji. Zdaniem naukowców bieganie na bieżni jest bezpieczne dla stawów. Redukcja obciążenia – w zależności od modelu – może wynosić do 35 procent. Wszystko dzięki temu, że stopy nie uderzają w pas z taką siłą jak w asfalt. Poza tym, biegnąc na gładkiej powierzchni, unikamy niebezpieczeństwa trafienia na nierówności, które mogą spowodować obrzęk mięśni piszczelowych, a nawet nadwyrężenie ścięgna.

Bieżnia polecana jest osobom w każdym wieku. Pozwala zadbać o kondycję fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy oraz wzmocnić układ krążenia. Tego typu aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie, pomaga uporać się ze stresem oraz zwiększa wytrzymałość naszego organizmu. Podczas ćwiczeń na bieżni najintensywniej pracują mięśnie łydek, pośladków, ud oraz podudzi. Biegając aktywizujemy jednak również górne partie ciała – klatkę piersiową, mięśnie brzucha oraz ramiona. Trening na bieżni daje nam również szansę na zwiększenie osiąganych przez nas prędkości, a co za tym idzie zintensyfikowanie ćwiczeń.

Nie zapominajmy jednak, że bieganie na bieżni nie odwzorowuje idealnie tradycyjnego biegania, dlatego, że np. brakuje oporu powietrza, który utrudnia trening. Idealnym rozwiązaniem jest więc delikatne zwiększenie nachylenia pasa biegowego bieżni..

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 61  Strona 62  Strona 63  Strona 64

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sport szkolny to ważny element w rozwoju fizycznym, o dużym potencjale wychowawczym. Jego zadaniem jest przygotowanie do dorosłego życia w świecie, którego tak naprawdę nie znamy ponieważ trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało życie ludzi na przykład za 20 lat. Cywilizacyjny postęp zmienia styl naszego życia i naszej pracy, a także model wypoczynku.

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – oraz małych oddolnych inicjatyw.