Człowiek jest stworzony do ruchu. Możemy odczuć to na własnej skórze, gdy po kilku godzinach siedzenia przy biurku zaczynają pojawiać się bóle w karku czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a nasz umysł nie jest już tak efektywny, nieco zwalnia i odczuwamy zmęczenie. Hasło „aktywny wypoczynek” wywołuje jednak pewną konsternację, bo wypoczynek kojarzy się z sielanką i beztroskim „nicnierobieniem”. Warto wiedzieć, że zaserwowanie sobie porcji specyficznego ruchu może kojąco wpływać zarówno na ciało, jak...

Ruch jest naturalny dla człowieka. W przedszkolach proponuje się dzieciom zabawy ruchowe, które oprócz sprawiania im frajdy mają na celu rozwijanie ich umiejętności społecznych, takich jak na przykład nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Coraz częściej na wczesnych etapach pracy z dziećmi wprowadza się ćwiczenia, które mają na celu usprawnienie ich motoryki (są to prace manualne albo zabawy, podczas których dzieci angażują do pracy całe ciało), co procentuje na późniejszych etapach ich rozwoju. Rozwój ruchowy ma szczególne znaczenie w przypadku młodych zawodników, ponieważ jest wszechstronny i pozwala szybciej kształtować właściwe nawyki ruchowe, co przemawia za wprowadzaniem wczesnej specjalizacji sportowej. Co więcej, badania pokazują, że urozmaicanie treningów o inne formy aktywności ruchowej nie tylko sprzyja rozwojowi umiejętności motorycznych młodych sportowców, ale też zwiększa ich entuzjazm względem ruchu.

Z punktu widzenia teorii sportu trening ogólnorozwojowy, czyli taki, który ma na celu wszechstronny i równomierny rozwój mięśni całego ciała, jest podstawą do specjalizacji ruchowej, która koncentruje się na specyficznym typie poruszania się i umiejętności. Budowanie tej wszechstronności jest ważne na każdym etapie życia człowieka, ponieważ zapewnia sprawność oraz sprzyja zachowaniu zdrowia w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Ruch jest dla sportowców nieodłącznym elementem ich dążenia do perfekcji i celów, które sobie wyznaczają. Jest ich pracą, w której wspierają ich trenerzy, rodzice, fizjoterapeuci i psychologowie. Jednak jak w każdej pracy potrzebna jest im również odskocznia, aby móc odpocząć i „naładować akumulatory” do dalszego działania.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15  Strona 16  Strona 17

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Mitem jest twierdzenie, że lekcje wychowania fizycznego rozwijają tylko sprawność ciała. Przyczyniają się bowiem również do rozwoju zdolności umysłowych. Każdy, nawet najprostszy ruch ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i wymaga szybkiego, skoordynowanego działania wielu jego elementów. Trenowanie mięśni jest zatem trenowaniem także układu nerwowego.

TrainerPRO to nowy na rynku projekt autorstwa Marcina Gabora, który opiera się na współpracy z trenerami oraz klubami piłkarskimi – od ekstraklasy po IV ligę. Jednym z głównych zadań agencji analityczno-doradczej jest dopasowanie charakterystyki szkoleniowców do kryteriów wyznaczonych przez klub poszukujący nowego szefa sztabu trenerskiego.