Gdy podróż na zawody przebiega przez różne strefy czasowe, sportowcy czasami odczuwają silne zmęczenie, irytację czy ból głowy i mają trudności z koncentracją. Te oraz wiele innych podobnych dolegliwości określanych terminem jet lag jest spowodowanych zakłóceniem naturalnego rytmu dnia i nocy.

Współczesny sport wyczynowy jest związany z częstym przemieszczaniem się zawodników na zawody sportowe do różnych miejsc na świecie. Głównym środkiem transportu jest samolot. Pomimo powszechnie panującej opinii o komforcie latania samolotem, podróż lotnicza negatywnie wpływa na organizm sportowca. Wiąże się to między innymi z syndromem nagłej zmiany strefy czasowej (z angielskiego zwanego Jet Lag Syndrome), czyli psychofizycznymi dolegliwościami towarzyszącymi podróży w kierunku równoleżnikowym (wschód – zachód), związanymi z przekraczaniem stref czasowych i zaburzeniem rytmu dobowego organizmu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 28  Strona 29  Strona 30  Strona 31

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Jeśli tyle masz do powiedzenia swojemu zawodnikowi, to ani on nie jest i nie będzie wygranym, ani ty nie zostaniesz motywatorem. Motywują na potęgę, od metra, na zawołanie i bez potrzeby już wszyscy. Jednak nie każdy zadaje sobie pytanie o skuteczność procesu motywacji i jego dostosowanie do zapotrzebowania sportowców. A tu kryje się prawdziwy skrót do sukcesu.

Piłka nożna to gra decyzji – bardzo wielu, podejmowanych w deficycie czasu, z uwzględnieniem licznych, dynamicznie zmieniających się parametrów. Dokonywanie właściwych wyborów jest ściśle uwarunkowane dostępnością informacji, na podstawie których możemy decydować. A to z kolei wymaga jak najlepszego wykorzystania dwóch zmysłów: słuchu i wzroku. Czy trening może wpływać na te dziedziny?