Na to, by być dobrym trenerem, składa się wiele mniej lub bardziej istotnych umiejętności. Na to, by komunikacja trenera z zawodnikami czy z rodzicami była skuteczna, również składa się dużo – mniej lub bardziej wyrazistych – szczegółów.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Siła jest jedną z podstawowych kondycyjnych zdolności motorycznych. W procesie treningowym przy pomiarze siły, jako zdolności do pokonywania oporów zewnętrznych i ciężaru własnego ciała kosztem wysiłku mięśniowego, najczęściej bierze się pod uwagę siłę mięśni kończyn górnych wraz z obręczą barkową, mięśni brzucha i grzbietu oraz siłę kończyn dolnych.

Siła jako pojęcie dość szerokie w sporcie obejmuje takie komponenty jak: wytrzymałość siłową, dynamiczną siłę absolutną, statyczną siłę absolutną, siłę pokonywania oporu (tzw. „reactive...

Systematycznie podejmowane akcje szkoleniowe, wykłady, konferencje czy materiały internetowe nie rozwiązują problemu dostępności do specjalistycznej wiedzy. Stąd w Akademii Polskiej Siatkówki, powołanej przez Polski Związek Piłki Siatkowej, podjęto próbę zebrania dorobku teorii i praktyki. Efektem tych prac jest opracowany przez zespół ekspertów „Program szkolenia siatkarza: Młodzik • Kadet • Junior”.