Ocena poziomu wydolności anaerobowej zawodników stanowi istotny element kontroli efektów treningowych i oceny zdolności wykonywania krótkotrwałych wysiłków fizycznych o maksymalnej intensywności. Wyniki anaerobowych testów wysiłkowych pozwalają ocenić możliwości beztlenowych szlaków metabolicznych (systemu fosfagenowego oraz glikolitycznego) w zakresie resyntezy ATP, jak również stopień tolerancji wysiłkowej (uwarunkowany możliwościami systemów buforowych ustroju). Do oceny wydolności anaerobowej...

Australijscy naukowcy postanowili zbadać poziom wydolności anaerobowej triathlonistów w dwóch odmiennych warunkach otoczenia, tj. w temperaturze umiarkowanej (22° C) i wysokiej (30° C). Chcieli sprawdzić, czy odmienne warunki otoczenia przyczyniające się do zmian w dystrybucji krwi (m.in. wzmożony przepływ skórny krwi kosztem mniejszej perfuzji mięśniowej w warunkach wysokiej temperatury) wpłyną na poziom wydolności anaerobowej zawodników zaaklimatyzowanych do wysokich temperatur.

W badaniu uczestniczyło 6 triathlonistów (5 mężczyzn i 1 kobieta) w wieku 20–30 lat. Badani trenowali zwykle od 10 do 17 godzin tygodniowo w umiarkowanych i gorących warunkach otoczenia zewnętrznego (byli zaaklimatyzowani do umiarkowanych i wysokich temperatur).

Badania zostały przeprowadzone na ergometrze rowerowym. W pierwszym etapie eksperymentu zbadano wielkości VO2max podczas wysiłku stopniowanego, a w kolejnych etapach (w umiarkowanej i wysokiej temperaturze) poziom wydolności anaerobowej przez pomiar wielkości skumulowanego deficytu tlenowego (MAOD).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 41

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Louis van Gaal jest jednym z najskuteczniejszych trenerów swojej generacji. Zdobył ligowe tytuły praktycznie ze wszystkimi klubami, z którymi pracował (Ajax Amsterdam, FC Barcelona, AZ Alkmaar i Bayern Monachium) i jest wychwalany pod niebiosa za umiejętności taktyczne. Spośród innych trenerów wyróżnia go nieprzeciętny charakter, przez co polaryzuje otoczenie. Jak wszystkie wybitne jednostki, ma zwolenników i przeciwników. On jednak nic sobie nie robi z tego, co mówią o nim inni. Ma swoje...

Rolą trenera jest odpowiednie zaplanowanie procesu treningowego, tak aby uniknąć przemęczenia i przetrenowania. Zadanie to jest szczególnie trudne, bo nie zawsze samopoczucie i ogólna ocena zdrowia zapewniają prawidłową informację o tym, jak organizm sportowca reaguje na trening. Aby właściwie ocenić stan zawodnika, konieczne są szczegółowe analizy i szeroko pojęte środki kontroli. Trzeba też wiedzieć, jak zmieniają się fizjologiczne wskaźniki zmęczenia podczas wysiłku oraz znać metody ich badania.