Tam, gdzie jest walka, tam musi być i siła – tym razem to nowożytne i proste przysłowie niech będzie odzwierciedleniem meczu piłkarskiego. Zapraszam na drugie spotkanie z zawodowym piłkarzem, byłym zawodnikiem i kapitanem Śląska Wrocław, Darkiem Sztylką, które owocuje kolejną propozycją jednostki treningowej poświęconej kształtowaniu szeroko pojętej siły piłkarzy.

W niniejszym artykule skoncentrujemy się na próbie zwiększania siły dynamicznej piłkarzy, bez znaczącego wzrostu masy mięśniowej. Charakter tego treningu, w przeciwieństwie do poprzednio prezentowanej jednostki treningowej, będzie „delikatnie” zintegrowany z grą.

Trening zintegrowany z grą charakteryzuje się tym, że:

 • obejmuje środki oparte na elementach występujących w grze, a wymagających wykorzystania znacznej siły mięśniowej,
 • stosowane ćwiczenia mają bezpośredni związek z grą. Obejmuje takie elementy jak:
  • walka 1 x 1 na podłożu,
  • dynamiczne ćwiczenia z gumami (ekspanderami) obejmujące ruchy występujące w grze,
  • uderzenia piłki, wrzuty,
  • utrzymywanie i przywracanie pozycji wyjściowych pod naporem czasu lub przeciwnika,
  • ćwiczenia izolowane połączone z elementami piłkarskimi.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Co musiał zrobić ten niewyróżniający się piłkarz, by w krótkim czasie stać się jednym z najlepszych współczesnych trenerów? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo na kunszt trenerski składa się wiele elementów. Czy jest najlepszy? O to można by się długo spierać. Na pewno stał się najlepiej opłacanym szkoleniowcem. Według informacji prasowych (dane za 2013 rok) zarabia 17 milionów euro rocznie, podczas gdy drugi na liście – Jose Mourinho w Chelsea Londyn – inkasuje 10,3 mln euro za sezon.

Zapomnijcie o nabijaniu kilometrów w plenerze ku radości komarów i kleszczy. Trening z istotnymi akcentami motorycznymi wcale nie musi odbywać się poza murawą i kosztem elementów specjalistycznych. Nowoczesne podejście do treningu piłki nożnej nakazuje powrót na boiska i kreatywne wykorzystanie przestrzeni w ich obrębie.