Stare greckie przysłowie mówi: „ zwykle rozum przydaje się bardziej niż ślepa siła”. Uwielbiam sięgać do korzeni antycznych, w których kult ciała i ducha współgrał ze sobą i był podkreślany w szczególny sposób. Chciałbym, aby budowanie siły szło w parze z późniejszym wykorzystaniem jej dzięki rozumowi w różnych dyscyplinach sportowych.

Tradycją stało się już to, że do kolejnych artykułów zapraszam zawodowych sportowców różnych dyscyplin – zarówno tych czynnych, jak i tych, którzy zakończyli już swoje kariery sportowe. Niezwykłym doświadczeniem jest rozmowa z nimi o potędze możliwości wykorzystania ćwiczeń siłowych w ich dyscyplinach. Wymiana poglądów i wyciąganie wniosków w tym zakresie może mieć niebagatelne znaczenie dla uzyskiwania wyższej formy sportowej zawodników, których trenerzy przyglądają się naszym poczynaniom, relacjonowanym w kolejnych artykułach. To właśnie jest głównym przesłaniem niniejszej publikacji. Tym razem zaprosiłem do współudziału Darka Sztylkę, byłego piłkarza – kapitana Śląska Wrocław, Mistrza Polski i zawodnika, który w barwach tego zespołu rozegrał ponad 263 spotkania, a obecnie trenera jednej z największych Akademii Futbolowych dla dzieci.

Zacznę od podziału podstawowego treningu siłowego, który dzieli się na:

  • trening izometryczny (kiedy występuje maksymalne napięcie mięśni, ale bez zmiany ich długości),
  • trening ekscentryczny (podczas opuszczania ciężaru, kiedy mięśnie się wydłużają),
  • trening koncentryczny (podczas podnoszenia ciężarów, kiedy mięśnie maksymalnie się kurczą).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Nie ma innego elementu w planie treningowym, który traktowany byłby powszechnie z podobną nonszalancją. Rozgrzewka? Jest, bo jest, bo być musi – i tyle. Tak najczęściej można zdefiniować nasze podejście. To błąd, który leży u podstaw jeszcze większych błędów.

Już jako czternastolatek tworzył dla swojego ojca raporty na temat przeciwników, co miało stanowić przedsmak jego przyszłej kariery trenerskiej. Jako czterdziestolatek był już najlepiej zarabiającym trenerem na świecie. Jakie cechy posiada i jakie metody stosuje w swojej pracy José Mourinho, uważany przez niektórych za najlepszego szkoleniowca na świecie?