Czy twoja prawa noga wie, co robi lewa? Najnowsze badania pokazują, że tak! Dzięki tej wiedzy możemy lepiej sterować treningiem, planować rehabilitację i poprawiać technikę czy zakres ruchu. Wszystko to może dać nam odpowiedni trening centralnego układu nerwowego.

Według najnowszej wiedzy różne części naszego ciała wydają się komunikować ze sobą, a nawet oddziaływać na siebie nawzajem. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy wydawałoby się, że nie są one połączone, bo znajdują się całkiem daleko od siebie. Jednak centralny układ nerwowy tak kieruje procesami w poszczególnych kończynach, że trening lub rozciąganie jednych wywołuje automatyczną reakcję w innych częściach ciała, nawet tych dalszych. Warto wykorzystać tę wiedzę w codziennym treningu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 32  Strona 33  Strona 34  Strona 35

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Jeśli tyle masz do powiedzenia swojemu zawodnikowi, to ani on nie jest i nie będzie wygranym, ani ty nie zostaniesz motywatorem. Motywują na potęgę, od metra, na zawołanie i bez potrzeby już wszyscy. Jednak nie każdy zadaje sobie pytanie o skuteczność procesu motywacji i jego dostosowanie do zapotrzebowania sportowców. A tu kryje się prawdziwy skrót do sukcesu.

Piłka nożna to gra decyzji – bardzo wielu, podejmowanych w deficycie czasu, z uwzględnieniem licznych, dynamicznie zmieniających się parametrów. Dokonywanie właściwych wyborów jest ściśle uwarunkowane dostępnością informacji, na podstawie których możemy decydować. A to z kolei wymaga jak najlepszego wykorzystania dwóch zmysłów: słuchu i wzroku. Czy trening może wpływać na te dziedziny?