Bieganie to najbardziej naturalna forma poruszania się człowieka, ciesząca się szczególną sympatią dzieci. Każdy, kto obcuje z maluchami, dobrze wie, że najmłodsze dzieci nie potrafią usiedzieć w miejscu dłużej niż kilkadziesiąt sekund, a bieganie sprawia im dużo frajdy. Od lat trwają dyskusje, czy bieganie jest dla dzieci, a jeśli tak, to jakie bieganie – szybkie biegi na krótkich dystansach, czy raczej długie dystanse pokonywane w spokojnym tempie?

Czy warto przekonać dziecko do biegania? Jak powszechnie wiadomo, uprawianie sportu niesie za sobą wiele korzyści. W przypadku wielu konkurencji sportowych ich uprawianie wiąże się z nabywaniem sprzętu i ponoszeniem kosztów, tymczasem bieganie jest naturalne, łatwe w uprawianiu i tanie już na starcie. Wśród wielu korzyści płynących z biegania warto podkreślić te najważniejsze. Bieganie:

 • wzmacnia układ odpornościowy – dzieci, które są aktywne, hartują swój organizm i zdecydowanie rzadziej chorują,
 • poprawia sprawność fizyczną,
 • rozwija mięśnie,
 • podnosi poczucie własnej wartości,
 • ułatwia naukę kolejnych sportów,
 • zapobiega otyłości,
 • uprawiane na świeżym powietrzu ułatwia zasypianie,
 • jest skutecznym narzędziem w walce z nadwagą.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 18 Strona 19 Strona 20 Strona 21 Strona 22

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Coraz szybszy i bardziej intensywny futbol staje się dyscypliną, w której o sukcesie przesądzają pojedyncze sytuacje. Niby banał, ale też za tą z pozoru wyświechtaną frazą kryje się klucz do powodzenia. Aby zwyciężać w piłce nożnej, musimy w sposób planowy i zorganizowany doprowadzać do jak największej liczby momentów, w których uzyskujemy przewagę na rywalem – na przykład: w rozkładzie zawodników w danej części boiska. A jak skutecznie egzekwować takie momenty?

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.