Przeżywane napięcia emocjonalne, związane z intensywną pracą treningową, a zwłaszcza z rywalizacją sportową, niwelują energię psychiczną człowieka. Treningi relaksacyjne uczą, jak zużywać mniej energii i oszczędzać ją. Stres upośledza funkcjonowanie aparatu fizjologicznego i psychicznego człowieka – trening relaksacyjny regeneruje i wzmacnia efektywność jego funkcjonowania.

Trening relaksacyjny to zbiór zabiegów mających na celu wywołanie w organizmie człowieka stanu odprężenia, będącego przeciwieństwem napięcia psychofizjologicznego. Wyrazem reakcji relaksacyjnej jest m.in. rozluźnienie mięśni, obniżenie ciśnienia krwi i tempa metabolizmu oraz zwolnienie pracy serca. Psychologicznym odpowiednikiem tych fizjologicznych reakcji są przeżywane wewnętrzne rozluźnienie, wewnętrzne wyciszenie i odpoczynek. Relaks przyspiesza regenerację organizmu po zwiększonym wysiłku, poprawia komfort psychiczny i ułatwia koncentrację, przygotowując do czekających go zadań.

Współcześnie stosuje się wiele różnych technik relaksacyjnych. Do najbardziej znanych należą:

  • relaksacja progresywna Jacobsona,
  • trening autogenny Schultza,
  • medytacja,
  • różne formy biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedback).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Rywalizacja sportowa jest prototypem wszelkiego współzawodnictwa pomiędzy ludźmi. Nasz gatunek walczył i ścigał się w różnych aspektach swojego bytu jeszcze długo przed antycznymi igrzyskami, które formalizowały taką rywalizację. Chociaż grywalizacja ma swoje korzenie w sporcie, to jednak nie sport, a przemysł komputerowy przeniósł ją na kolejny poziom. Badania nad grami komputerowymi pozwoliły lepiej zrozumieć ten fenomen. Jak je odnieść do sportu?

„KREATYWNY – TWORZĄCY COŚ NOWEGO LUB ORYGINALNEGO” Definicja kreatywności w piłce nożnej ma zdecydowanie szersze znaczenie niż to, które ma odniesienie do rzeczywistości, ale tej niesportowej. Rozmawiając o kreatywności w piłce nożnej, nasuwają się nam od razu skojarzenia z zawodnikami wybitnymi, umiejącymi jednym zagraniem przesądzić losy meczu, podać tak, jak nikt inny by tego nie zrobił.Nazwiska takie jak Ronaldinho, Messi, Zidane przychodzą nam na myśl jako najlepsze przykłady zawodników kreatywnych. Zawodnik kreatywny to esencja piłki nożnej....