Kettlebell jest to narzędzie treningowe o charakterystycznym kształcie kuli z rączką. Swoją historią sięga przełomu wieków XVIII i XIX. W krajach byłego Związku Radzieckiego odważnika kulowego używano we wszystkich służbach mundurowych jako element przygotowania fizycznego.
Dzisiaj te charakterystyczne odważniki można spotkać w każdej siłowni czy studiach treningowych. Są bardzo uniwersalnym narzędziem treningowym, który stosuje się w treningu ogólnorozwojowym czy specjalistycznym pod kątem przygotowania motorycznego dla wybranych dyscyplin sportowych. Kettlebells równie dobrze sprawdzają się także wśród kobiet wracających do formy po porodzie. Wzmacniają szczególnie głęboki gorset mięśniowy, czyli mięśnie posturalne oraz osłabiony podczas ciąży odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Co jest największym atutem takiego treningu?
Kettlebell angażują do pracy cały aparat ruchu (układ mięśniowy, więzadłowo-stawowy oraz powięziowy). Podczas pracy nie da się wyizolować poszczególnej grupy mięśniowej, dzięki czemu jest to zrównoważony trening całego ciała. Jego główne atrybuty to m.in. zwiększenie wydolności, wytrzymałości siłowej, siły, poprawa koordynacji nerwowo-mięśniowej, a co za tym idzie, szybkie efekty. Zwiększenie intensywności zależne jest od ciężaru kuli oraz czasu wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz serii. Ciężar kuli dobieramy do indywidualnych możliwości ćwiczącego. Zaczynamy od małych obciążeń tj. 6, 8, 10 kg, stopniowo je zwiększając.