Trener pracuje głównie głosem i mową ciała — można by wyciągnąć pospieszny wniosek, obserwując zajęcia prowadzone przez szkoleniowców piłkarskich. Jednak w ciszy po treningu, kiedy — poetycko kwestię iskier ujmując — gasną jupitery oraz emocje, głośni i ekspresywni trenerzy zamieniają się w cichych i pilnych skrybów. Bez tego jednak ani rusz.

Proces treningowy jest kompleksowym planem, który – jak każda zakrojona szeroko i rozpisana na etapy operacja – wymaga dokumentowania. I to zarówno przed, jak i po przebiegu poszczególnych jej faz. Tyle przynajmniej w teorii, bo w praktyce różnie z tym bywa. Niech podniesie rękę ten, kto pasjami wypełnia konspekty zajęć czy plany półroczne! Przeważnie po takim wezwaniu albo zapada cisza, albo ktoś nerwowo wybiega z pomieszczenia, przypominając sobie, że rano musi złożyć dokumentację do koordynatora szkolenia, a skończył na planowaniu… tego, co będzie robił po skończeniu uzupełniania formularzy. Nie da się ukryć – to zajęcie żmudne i nudne, ale niezbędne.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 19  Strona 20  Strona 21

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Poprzeczka dla współczesnych sportowców zawieszona jest bardzo wysoko. Naprzeciw tym wymaganiom, wspierając zawodników, wychodzi współczesna technologia, która zwiększa możliwości regeneracji oraz innowacyjnych rozwiązań treningowych, zarówno tych fizycznych, jak i mentalnych. Jednym z takich rarytasów jest floating.

Uprawianie któregokolwiek ze sportów pociąga za sobą istotne przemiany w organizmie człowieka, będące swoistą odpowiedzią na obciążenia, którym jest poddawany. Towarzyszący temu proces treningowy ukierunkowany jest na stałe zwiększanie możliwości, m.in. w zakresie fizjologicznym, psychologicznym czy motorycznym na drodze zmian adaptacyjnych. Ich tempo i zakres uwarunkowane są wieloma zróżnicowanymi cechami osobniczymi, takimi jak potencjał energetyczny, motoryka, właściwości wolicjonalne itp. Mimo to za jeden z głównych...