Programy treningowe dla tenisistów zawierają wiele uzupełniających się składowych, których przebieg, ale przede wszystkim efektywność są współzależne. Jeżeli w sztabie jest kilku profesjonalistów, praca każdego z nich wpływa bezpośrednio na innych, aby zatem osiągnąć założone cele, muszą oni wzajemnie się uzupełniać.

Bardzo ważne jest, by każdy trener był świadomy efektów treningowych, tzn. oceniał postępy zawodnika, o którego rozwój dba, ale również krytycznie patrzył na swój warsztat i dążył do tego, by stosowane przez niego metody treningowe były coraz skuteczniejsze.

Potreningowa informacja zwrotna jest kluczowa dla odpowiedniego przygotowania kolejnych jednostek i mikrocykli. Forma tenisistów w trakcie danego sezonu zawsze przypomina sinusoidę, a zatem nieuniknione są jej spadki nawet u najlepszych. Zadaniem trenera jest wychwycenie ich i odpowiednie dostosowanie planu treningowego, by jak najszybciej przywrócić szczytową dyspozycję.

Na ogół to wyniki osiągane w turniejach są wyznacznikiem ich umiejętności i poziomu wytrenowania tenisistów. Nie do końca jednak pozwalają one na ocenę pracy treningowej, tj. czy zaistniał wzrost lub spadek formy względem innego wcześniejszego okresu. Przyczyną tego jest specyfika dyscypliny i fakt, że szczególnie w początkowych rundach turniejów tenisiści z czołówki rywalizują z tymi sklasyfikowanymi dużo niżej w rankingach. Wyniki takich meczów odzwierciedlają różnicę zaawansowania, ale nie pozwalają już obiektywnie ocenić, czy proces szkolenia przebiega prawidłowo. Aby wysnuć odpowiednie wnioski, trenerzy muszą opierać się na testowaniu swoich podopiecznych w celu oceny ich postępów, jak również jakości własnej pracy. Kontrola efektów treningowych powinna odbywać się kilka razy w sezonie, przede wszystkim na początku etapu przygotowawczego i bezpośrednio po nim. Z myślą o tym stworzono wiele testów, zarówno powszechnie stosowanych, jak i dostosowanych specjalnie pod kątem wymagań tenisa. Każdy podchodzący do nich zawodnik powinien mieć zapewnione identyczne warunki (czas, miejsce, sprzęt). Podstawą przeprowadzania testów jest ich specyfika (dostosowanie do dyscypliny), rzetelność, obiektywność i zasadność. Wyniki mają przełożenie na świadomość tenisistów odnośnie do ich słabych i mocnych stron, poznawanie własnego ciała i możliwości. Wpływa to również na zaangażowanie, może zwiększać samozadowolenie, ale również zniechęcać, i w tym przypadku niezbędne jest odpowiednie wsparcie trenera. Zdarza się, że poprzez testy wykrywa się również potencjalne problemy zdrowotne, niezauważalne na co dzień gołym okiem. Wreszcie uśrednione wyniki długofalowych pomiarów i badań, szczególnie bardzo dobrych tenisistów, pozwalają na ugruntowanie pewnych wzorców, do których dąży się, prowadząc treningi z dziećmi i młodzieżą.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 46  Strona 47  Strona 48  Strona 49

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Mindfulness, czyli uważność, koncentracja na teraźniejszości, stopniowo zyskuje rzesze osób zainteresowanych samorozwojem oraz kierujących się potrzebą znalezienia swego rodzaju azylu przed coraz szybszym tempem życia i natłokiem obowiązków. Brzmi jak magia, ale nie ma z nią nic wspólnego.

Z Łukaszem Grelą, akademickim mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów rozmawia Jakub Jelonek. Łukaszu, opowiedz na początku o Twoich ostatnich startach – mistrzostwach świata w Ałmatach i kwalifikacjach do nich.