Rozciąganie to czynności, dzięki którym poprawiamy cechę motoryczną – gibkość. Jest ono niezbędne przed każdą częścią zasadniczą naszej aktywności fizycznej i zaraz po niej. Podczas rozgrzewki rozciąganie pomaga w lepszym ukrwieniu mięśnia, poprawia ruchomość w stawach, wzmacnia ścięgna i przygotowuje organizm do ruchu. Po treningu z kolei rozwija gibkość, co pomaga uniknąć wielu poważnych kontuzji, wycisza organizm i rozluźnia mięśnie. Znaczenie takich ćwiczeń jest tak samo ważne, jak sam trening i odpowiednia dieta.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Rozpoczęcie kariery sportowej w młodym wieku działa na korzyść zawodnika, który zdobywa nie tylko niezbędne w danej dyscyplinie umiejętności fizyczne, ale i doświadczenie oraz wiedzę o technicznych aspektach uprawianego sportu. Właściwe prowadzenie takiego zawodnika umożliwia maksymalne wykorzystanie jego możliwości, a tym samym rozwój i poczucie satysfakcji zarówno dla samego zainteresowanego, jak i trenera.

Opuszczenie jednego treningu zdarzyć się może każdemu, podobnie jak incydentalne wagary. Kłopot pojawia się wówczas, gdy absencja staje się nagminna. Jakie są jej przyczyny, kiedy trener musi reagować i jakie kroki powinien podjąć?