Inauguracja II edycji Programu WF z Klasą zgromadziła w dniu 5 września 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie spełnionych i zadowolonych uczestników poprzedniej edycji – nauczycieli, uczniów i pomysłodawców Programu. Rozpoczęcie drugiej edycji odbyło się w atmosferze sukcesu przedsięwzięcia, na który pracowało ponad 1000 szkół z całej Polski, w tym 4400 nauczycieli wuefistów.

Wyróżniający się uczestnicy pierwszej edycji zostali podczas spotkania uhonorowani certyfikatami. Inauguracja była przypomnieniem mocnych stron Programu: jego założenia umożliwiły zerwanie ze stereotypem „smutnej polskiej szkoły”, pozbawionej ducha sportu, zamkniętej w schematycznych lekcjach wychowania fizycznego. Ministrowie Sportu i Edukacji podkreślali skuteczność Programu: przez propagowanie aktywności na lekcjach WF, a także organizowanie akcji sportowych poza szkołą przyciągnął on uwagę samorządów. Władze samorządowe dostrzegły korzyści dla całej społeczności lokalnej wynikające z promowania i uprawiania sportu masowo. Aktywizacja szkół przez Program dotarła zatem do różnych środowisk regionalnych.

Rozmowa uczestników inauguracji, nie tylko ministrów, ale także nauczycieli, była jednocześnie próbą wskazania kierunków rozwoju sportu w polskich szkołach. Dyskusja dotyczyła również nierozwiązanych dotąd kwestii, takich jak gender na lekcjach WF, w tym zachowanie ostrożności w ocenianiu dziewcząt i chłopców podczas zajęć sportowych. Wspólnie zastanawiano się nad tym, że miłość do zajęć WF słabnie z wiekiem, bo najbardziej kochają te lekcje uczniowie między dziewiątym a siedemnastym rokiem życia.

Najciekawsze wskazówki, scenariusze lekcji WF oraz podpowiedzi, jak rozwiązać problemy najczęściej pojawiające się na zajęciach sportowych, zebrano w Przewodniku po programie WF z Klasą. Publikację, wydaną dzięki Centrum Edukacji Obywatelskiej, otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 42

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Louis van Gaal jest jednym z najskuteczniejszych trenerów swojej generacji. Zdobył ligowe tytuły praktycznie ze wszystkimi klubami, z którymi pracował (Ajax Amsterdam, FC Barcelona, AZ Alkmaar i Bayern Monachium) i jest wychwalany pod niebiosa za umiejętności taktyczne. Spośród innych trenerów wyróżnia go nieprzeciętny charakter, przez co polaryzuje otoczenie. Jak wszystkie wybitne jednostki, ma zwolenników i przeciwników. On jednak nic sobie nie robi z tego, co mówią o nim inni. Ma swoje...

Rolą trenera jest odpowiednie zaplanowanie procesu treningowego, tak aby uniknąć przemęczenia i przetrenowania. Zadanie to jest szczególnie trudne, bo nie zawsze samopoczucie i ogólna ocena zdrowia zapewniają prawidłową informację o tym, jak organizm sportowca reaguje na trening. Aby właściwie ocenić stan zawodnika, konieczne są szczegółowe analizy i szeroko pojęte środki kontroli. Trzeba też wiedzieć, jak zmieniają się fizjologiczne wskaźniki zmęczenia podczas wysiłku oraz znać metody ich badania.