Człowiek należy do organizmów stałocieplnych, co oznacza, że jest zdolny do utrzymania temperatury wewnętrznej na względnie stałym poziomie, niezależnie od zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, wypadkowa pobierania ciepła, jego produkcji oraz utraty musi być zachowana w bardzo wąskich granicach.

Centralny ośrodek termoregulacji znajduje się w podwzgórzu, a wspomagany jest przez wyspecjalizowane grupy komórek w rdzeniu kręgowym. To tam dociera informacja zbierana z receptorów w skórze, mięśniach, drogach oddechowych, ścianach naczyń krwionośnych i w przewodzie pokarmowym. Wynikiem analizy tych danych są procesy termoregulacyjne uruchamiane przez organizm. Trzy główne efektory termoregulacji to układ krążenia, gruczoły potowe oraz mięśnie szkieletowe. Za pomocą tych dróg organizm produkuje lub usuwa ciepło. Mechanizmy wymiany ciepła są cztery. Parowanie to najefektywniejsza droga jego utraty. Przewodzenie zachodzi, kiedy stykają się dwie powierzchnie o różnych temperaturach – dla człowieka ma ono głównie znaczenie w przypadku zanurzenia w wodzie, która przekazuje swoją temperaturę 25 razy szybciej. Konwekcja polega na ruchu cząsteczek ze środowiska cieplejszego do chłodniejszego – ten proces przebiega w trakcie przekazywania ciepła z wnętrza ciała do skóry i do środowiska zewnętrznego. Ostatnim mechanizmem jest promieniowanie elektromagnetyczne.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 23  Strona 24  Strona 25

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Piłka nożna na przestrzeni ostatnich lat staje się dyscypliną, w której rywalizacja rozgrywa się coraz bardziej dynamicznie. O ile jeszcze niedawno w otwartej grze wyróżnialiśmy tylko dwie fazy: w posiadaniu i bez posiadania, o tyle od pewnego czasu wyodrębniamy również tak zwane fazy przejściowe. To właśnie w tych krytycznych momentach można uzyskać przewagę nad rywalem lub samemu wpaść w pułapkę. Ten tekst będzie o tym, jak poprawić zachowanie po odbiorze piłki.

Jeżeli mielibyśmy wskazać obszar muskulatury najczęściej odstający rozmiarem od reszty ciała, to byłaby to łydka. Niektórzy przez całe życie borykają się z problemem małych łydek. W skrajnych przypadkach prowadzi to do kompleksów i niedoceniania własnej sylwetki. Łydka w sportach sylwetkowych uważana jest za grupę mięśniową najbardziej zależną od genetyki zawodnika. Jak ją zatem skutecznie trenować?