Wciąż zmieniają się warunki działalności sportowej i rosną wymagania wobec wszystkich uczestniczących w systemie sportu. Trener pełni różne funkcje związane z procesem treningu, którego jest autorem, realizatorem i kontrolerem jednocześnie.

Trener jest więc:

  • kierownikiem dla podwładnych – wyznacza im zadania, określa margines samodzielności i własnej inicjatywy, motywuje,
  • koordynatorem – organizuje pracę zespołu, tworzy atmosferę sprzyjającą współdziałaniu, w razie potrzeby rozstrzyga spory,
  • innowatorem – wysuwa nowe pomysły, próbuje innowacyjnych metod, wprowadza nowe formy do procesu treningu – czyni to z rozwagą niepozbawioną sceptycyzmu,
  • realizatorem podjętych zadań i kontrolerem wydawanych decyzji – musi systematycznie porównywać zgodność decyzji z ustaleniami, oceniać stan zaawansowania wykonania zadań.

Role te mogą być łączone, najczęściej w sposób naturalny. Nie powinno zabraknąć żadnej z nich. Niewłaściwe funkcjonowanie w niektórych zakresach powoduje obniżenie efektywności działania trenera. Warto obserwować, co charakteryzuje wybitnych trenerów, i podążać ich śladami.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czy nagła przerwa w treningu wpływa na sprawność zawodnika? Wielu z nas obawia się, że już kilka dni odpoczynku zaprzepaści przygotowania sportowca do najważniejszych zawodów. Nie ma jednak podstaw, aby zanadto się przejmować. Znając mechanizmy zachodzące podczas przerwy w treningu, na wiele rzeczy możemy się przygotować. Co więc zrobić, by nie stracić długo budowanej formy, na przykład przez niespodziewaną kontuzję?

Niewtajemniczonym Jack Daniels może się kojarzyć tylko z nazwą popularnej whisky. Nie wszyscy wiedzą, że jest to również nazwisko doskonałego amerykańskiego szkoleniowca, który raz na zawsze zmienił podejście do biegowego treningu. Według rankingu najlepszych trenerów biegania na świecie magazynu „Runner’s World” amerykański trener Jack Daniels to najlepszy specjalista wszech czasów w tej dziedzinie. Na czym polega jego fenomen?