Futbol to stosunkowo prosta gra, jednak jak powszechnie wiadomo, bardzo nieprzewidywalna. Można jednak zwiększyć kontrolę nad przebiegiem samej gry przez opracowanie procedur funkcjonowania grupy i poszczególnych zawodników na boisku w szerszej perspektywie modelować grę, jak przekonuje trener piłki nożnej z Licencją UEFA A Jakub Myszkorowski.

Przede wszystkim już na wstępie rozwiejmy ostatnie wątpliwości. Jeśli ktoś liczył jeszcze na to, że jest w stanie znaleźć piłkarski kamień filozoficzny, który zapewni przepis na wieczne zwycięstwa i ustrzeże przed goryczą porażek, musi obejść się smakiem. Futbol to najbardziej nieprzewidywalna gra zespołowa z wiodących sportów z udziałem piłki. Jak w wybitnej analizie „Piłka nożna i statystyki” dowodzą Chris Anderson i David Sally, w piłce ręcznej, siatkówce czy koszykówce statystycznie znacznie rzadziej zdarzają się mecze zakończone wynikiem, który z punktu widzenia wyjściowych wartości analitycznych nie miał prawa się przytrafić. A w futbolu dosyć często mówi się o sensacjach. Sensacjami są one jednak tylko dla tych, którzy pozostają niewrażliwi na fakty. Te pozostają niewzruszone: w piłce nożnej średnio w co trzecim meczu po zwycięstwo sięga inny zespół niż ten uważany za faworyta. Statystyki wskazują jednoznacznie na to, że wygrać powinien zespół A, a zwycięża drużyna B lub mecz kończy się remisem. W tak dynamicznej, pełnej zmian (ponad 300 zmian posiadania piłki na jeden mecz) dyscyplinie wyrokowanie a priori o możliwym wyniku jest co najmniej ryzykowne. Skoro więc poziom nieprzewidywalności, a przynajmniej obszaru wymykającego się spod pełnej kontroli, jest tak znaczny, należy skupiać się na minimalizowaniu niepewności. Często powtarza to również selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7  Strona 8  Strona 9  Strona 10

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Trenując osoby młode, należy pamiętać o konieczności dostosowania treningu do szybkości wzrostu w okresie dojrzewania, określanego parametrem PHV, a także wieku i umiejętności zawodników. U młodych sportowców dyscyplin zespołowych w celu rozbudowy parametrów aerobowych stosuje się dwa modele treningowe – trening ogólny i specyficzny, które omówił szczegółowo nasz ekspert Piotr Mamczur.

A każdy strzał w stronę bramki to szansa na gol i źródło wielkich emocji kibiców. Nasz ekspert Jakub Myszkorowski udziela praktycznych wskazówek, jak poprawić jakość uderzenia na bramkę. W artykule znajdą Państwo również propozycję ćwiczeń odwzorowujących złożone warunki do uderzeń i poprzedzające je momenty, które pomagają w doskonaleniu strzałów w sytuacjach meczowych.