Proces szkoleniowy zawodników na najwyższym poziomie, bez względu na dziedzinę sportu, wymaga od trenerów precyzyjnego planowania rywalizacji, treningów oraz przerw wypoczynkowych. Periodyzacja, bo o niej mowa, jest starannie ułożonym planem, który ma na celu maksymalne zwiększenie możliwości zawodnika i umożliwienie mu osiągnięcia wyznaczonych celów. W zawodowym tenisie, z uwagi na jego specyfikę, pojawiają się aspekty utrudniające to zadanie.

Turnieje organizowane niemal przez cały rok sprawiają, że nie ma wyraźnej fazy przedczy posezonowej, a od tenisistów wymaga się, aby możliwie jak najdłużej utrzymywali wysoką dyspozycję. Najważniejsze starty wiążą się z turniejami Wielkiego Szlema, ale niezbędne jest ciągłe zdobywanie punktów w innych imprezach dla osiągnięcia celu, jakim jest co najmniej utrzymanie dotychczasowej pozycji w rankingu. Innym utrudnieniem są długie podróże (często międzykontynentalne) i związane z nimi zmiany stref czasowych, co ma duży wpływ na dyspozycję treningowo-meczową. Ponadto znacznie utrudniona jest regeneracja, która reguluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jej szczególne znaczenie jest widoczne w przypadku zwycięskiej serii meczów lub rozgrywania kolejno kilku turniejów. Trudnym zadaniem jest osiągnięcie dobrej formy popartej wynikami przy jednoczesnym sterowaniu obciążeniami w taki sposób, aby nagromadzenie meczów nie skutkowało potęgującym się zmęczeniem. Szczególnym zagrożeniem są warunki atmosferyczne, w których przychodzi zawodnikom rywalizować. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza prowadzą często do skrajnego wyczerpania, szczególnie gdy o wyniku decyduje piąty set. Poza tym mecze rozgrywane są zarówno na kortach betonowych, ceglastych, jak i trawiastych, z których każdy ma swoją specyfikę, wpływając na kinetykę piłki i wymuszając inny styl gry. W sumie wszystkie te czynniki powodują, że periodyzacja w tenisie staje się bardzo skomplikowanym zadaniem, które jednak – jeśli będzie poprawnie realizowane – może przynieść wymierne efekty.

Pierwsze kroki

Punktem wyjścia jest określenie kilku kluczowych elementów, na których bazuje późniejsza praca.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stare greckie przysłowie mówi: „ zwykle rozum przydaje się bardziej niż ślepa siła”. Uwielbiam sięgać do korzeni antycznych, w których kult ciała i ducha współgrał ze sobą i był podkreślany w szczególny sposób. Chciałbym, aby budowanie siły szło w parze z późniejszym wykorzystaniem jej dzięki rozumowi w różnych dyscyplinach sportowych.

Już jako czternastolatek tworzył dla swojego ojca raporty na temat przeciwników, co miało stanowić przedsmak jego przyszłej kariery trenerskiej. Jako czterdziestolatek był już najlepiej zarabiającym trenerem na świecie. Jakie cechy posiada i jakie metody stosuje w swojej pracy José Mourinho, uważany przez niektórych za najlepszego szkoleniowca na świecie?