W ciągu ostatnich kilku lat nordic walking stał się bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Widok ludzi maszerujących z kijkami, kiedyś wyśmiewanych, dziś nikogo już nie dziwi. Przeciwnie, nordic walking przebojem zdobył rzesze zwolenników nie tylko wśród amatorów rekreacji, ale również w gronie sportowców wyczynowych.

Nordic walking jest dyscypliną, która bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie, a w ostatnich latach także w Polsce. Możemy śmiało mówić o pewnym fenomenie rozwoju tego zjawiska na przełomie XX i XXI wieku. Nordic walking można definiować jako formę aktywności ruchowej w terenie, polegającą na połączeniu marszu z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków. Jest jedną z najbardziej naturalnych form aktywności ruchowej, bazującej na fizjologicznym wzorcu chodu. Charakterystyczną cechą tej aktywności jest wydłużony krok, naprzemienna praca ramion oraz ustawienie stopy od pięty przez śródstopie i palce. Prawidłowy rytm marszu to połączenie naprzemiennej pracy kończyn górnych i kończyn dolnych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 42  Strona 43  Strona 44  Strona 45

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Odpowiednie przygotowanie mięśniowe można wykreować za pośrednictwem dobrze ukierunkowanej, rozwojowej formy treningowej. Szybkość równa się (z fizyki) masa x przyśpieszenie. Zarówno nad jednym, jak i drugim człowiek jest w stanie pracować.

Któż nie chciałby dysponować powalającym uderzeniem kończącym akcję w kilka sekund, tak jak obecny mistrz Conor McGregor, który na UFC 194 w zaledwie 13 sekund pokonał mistrza kategorii piórkowej José Aldo, czy też znany prawie wszystkim Mamed Khalidov, międzynarodowy mistrz Federacji KSW, który pokonał Michała Materlego w niespełna 30 sekund pierwszej rundy na KSW 33.