Już jako czternastolatek tworzył dla swojego ojca raporty na temat przeciwników, co miało stanowić przedsmak jego przyszłej kariery trenerskiej. Jako czterdziestolatek był już najlepiej zarabiającym trenerem na świecie. Jakie cechy posiada i jakie metody stosuje w swojej pracy José Mourinho, uważany przez niektórych za najlepszego szkoleniowca na świecie?

Początki

José Mourinho urodził się 26 stycznia 1963 roku w Setúbal w Portugalii. Jego ojciec, Felix, był bramkarzem, a młody José również próbował swoich sił jako piłkarz, lecz bez większych sukcesów. Mourinho studiował w ISEF (Instytut Wychowania Fizycznego) w Porto, gdzie ukończył wychowanie fizyczne, specjalizując się w metodologii sportu. W Szkocji odbył kurs trenerski UEFA, lecz wrócił do Portugalii, by zostać trenerem w jednej ze szkół średnich. Następnie zaczął pracę jako asystent trenera Manuela Fernándeza w Estreli Amadora, a na początku lat 90. był już drugim trenerem Vitorii Setúbal. W Sportingu Lizbona, a później w FC Porto był tłumaczem sir Bobby’ego Robsona. W 1996 podążył za nim do słynnej Barcelony, a kiedy Robson odszedł do PSV Eindhoven, Mourinho został w „Barcy” jako współpracownik nowego trenera – Louisa van Gaala. Kilka razy prowadził nawet drugi zespół Barcelony. Wtedy zaczęła się obsesja. Zaczął poświęcać klubowi cały swój czas. Jak sam mówi: „to wtedy przyzwyczaiłem się pracować jak bestia”. Kilkanaście lat później role się odmienią. W 2010 r. Mourinho, prowadząc Inter Mediolan, pokonał swojego mistrza, Louisa van Gaala (prowadzącego Bayern Monachium) podczas finału Ligi Mistrzów na Santiago Bernabéu…

W 2000 roku Mourinho podjął pierwszą samodzielną pracę jako trener. Pracował w SL Benfica i União Leiria, z którą dotarł do 5. miejsca w lidze. W 2002 roku wrócił do Porto jako główny trener i już w pierwszym sezonie zdobył z tym klubem mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii oraz Puchar UEFA. Rok 2004 zakończył z jeszcze lepszymi wynikami. Porto obroniło tytuł mistrzowski i wygrało najważniejsze futbolowe rozgrywki w Europie – Ligę Mistrzów. To był początek światowych sukcesów szkoleniowca.

Kariera międzynarodowa

Po udanym sezonie w 2004 roku Mourinho przeniósł się na Wyspy Brytyjskie, by poprowadzić Chelsea FC, stając się przy okazji najlepiej opłacanym trenerem na świecie. Dwukrotnie – w 2005 i 2006 roku – zdobył z nimi mistrzostwo Anglii. W sezonach 2004/2005 i 2005/2006 Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) uznała go za najlepszego trenera na świecie.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stare greckie przysłowie mówi: „ zwykle rozum przydaje się bardziej niż ślepa siła”. Uwielbiam sięgać do korzeni antycznych, w których kult ciała i ducha współgrał ze sobą i był podkreślany w szczególny sposób. Chciałbym, aby budowanie siły szło w parze z późniejszym wykorzystaniem jej dzięki rozumowi w różnych dyscyplinach sportowych.

Proces szkoleniowy zawodników na najwyższym poziomie, bez względu na dziedzinę sportu, wymaga od trenerów precyzyjnego planowania rywalizacji, treningów oraz przerw wypoczynkowych. Periodyzacja, bo o niej mowa, jest starannie ułożonym planem, który ma na celu maksymalne zwiększenie możliwości zawodnika i umożliwienie mu osiągnięcia wyznaczonych celów. W zawodowym tenisie, z uwagi na jego specyfikę, pojawiają się aspekty utrudniające to zadanie.