Na co czeka każdy piłkarz? Wiadomo – na trening na boisku. Najlepiej taki, który kończy się grą, czyli tym, co jest esencją futbolu. W procesie trenowania nie sposób jednak uniknąć powtarzających się regularnie zajęć pomocniczych, gdzie zamiast piłki główną rolę odgrywa zupełnie co innego. Czy da się połączyć obie te aktywności?

Pytanie jest jak najbardziej zasadne, ponieważ przygotowanie w obrębie treningu siły oraz mocy to fundament piłki nożnej. I nie dotyczy to wyłącznie okresu przygotowawczego przed sezonem. Również w mikrocyklach startowych trzeba stale powtarzać jednostki dedykowane tym elementom, aby utrzymać odpowiedni poziom gotowości do pracy na boisku. Przywykliśmy jednak do tego, że izolujemy nie tylko poszczególne formy, ale też do tego, że zajęcia określonych typów odbywają się w różnych przestrzeniach, często odległych od siebie nie tylko geograficznie, ale też proksemicznie. Zupełnie inaczej wygląda funkcjonowanie w grupie na boisku, a inaczej w niesprzyjającej działaniom zespołowym niewielkiej, mrocznej siłowni. Ponieważ w swojej codziennej pracy szkoleniowej kieruję się podstawami wyniesionymi ze studiów kulturoznawczych, oddziaływanie miejsca na człowieka jest dla mnie przedmiotem szczególnej uwagi. Jak wskazywał klasyk badań w tym zakresie, Edward T. Hall, przestrzeń determinuje komunikację między jednostkami i oddziałuje na nie za pośrednictwem wielu zmysłów. Można zatem mówić o przestrzeni dospołecznej, sprzyjającej relacjom między nami i odspołecznej, czyli takiej, w której nawiązanie nawet najprostszej rozmowy urasta do rangi prawdziwego wyzwania. Źle zorganizowana, zagracona i wietrzona dwa razy do roku siłownia zdecydowanie nie należy do miejsc, w których każdy od razu poczucie się komfortowo.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 25  Strona 26

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!

Większość osób utożsamia regenerację powysiłkową z czasem następującym po treningu. W trakcie wysiłku powstają bowiem uszkodzenia w mięśniach, które układ odpornościowy musi potem naprawić. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest również to, co robimy przed treningiem oraz także to, co w trakcie treningu.