Niewtajemniczonym Jack Daniels może się kojarzyć tylko z nazwą popularnej whisky. Nie wszyscy wiedzą, że jest to również nazwisko doskonałego amerykańskiego szkoleniowca, który raz na zawsze zmienił podejście do biegowego treningu. Według rankingu najlepszych trenerów biegania na świecie magazynu „Runner’s World” amerykański trener Jack Daniels to najlepszy specjalista wszech czasów w tej dziedzinie. Na czym polega jego fenomen?

Jack Daniels to światowej klasy trener, badacz sportowy i naukowiec. Przez kolejne lata trenował mężczyzn i kobiety startujących na różnych dystansach w biegach średnich i długich, m.in. męską reprezentację maratończyków czy kobiecą drużynę w przełajach. Posiada ogromne doświadczenie szkoleniowe. Spod jego ręki wyszło 31 indywidualnych mistrzów Stanów Zjednoczonych na różnych dystansach. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym i miał okazję badać najbardziej utytułowanych biegaczy świata, m.in. rekordzistów świata i medalistów olimpijskich. Obecnie mieszka we Flagstaff w Arizonie, gdzie trenuje czołowych amerykańskich biegaczy, np. pochodzącą z Polski wicemistrzynię USA w maratonie oraz mistrzynię w półmaratonie, Magdalenę Lewy-Boulet. Wielu zawodników doprowadził do światowego poziomu, m.in. Jima Ryuna (byłego rekordzistę świata na 1 milę oraz 1500 m) oraz Joan Benoit Samuelson (byłą rekordzistkę świata w maratonie).

Jak powstała idea treningu danielsa?

Do stworzenia swojej metody skłoniła Danielsa chęć pomocy innym trenerom w niepopełnianiu błędów, które wciąż zdarzały się w świecie sportu. Zawodnicy notorycznie odnosili kontuzje, byli przetrenowani. Jack Daniels postawił sobie za cel poukładanie kolejnych faz treningu zgodnie z zasadami fizjologii wysiłku fizycznego. Chciał również pomóc trenerom, aby każdy sportowiec miał szansę w pełni rozwijać swój potencjał.

Na początku swojej kariery sportowej Daniels stwierdził, że większość wiedzy treningowej, którą mu przekazywano, pochodziła od jednego trenera, który powielał trening stosowany u swojego najlepszego zawodnika. Oczywiście, była to metoda wysoce nieskuteczna. Wyglądało to tak, że wszyscy w grupie treningowej mieli realizować ten sam plan (zazwyczaj zbyt ciężki), wierząc, że ktoś to wytrzyma. Jeśli któryś zawodnik sobie nie radził, mówiono mu, że powinien dać sobie spokój ze sportem, bo nie nadaje się do niego. Daniels w swojej metodzie dopasowuje trening indywidualnie do każdego, określając intensywność treningów i obciążenia treningowe zgodnie z aktualną formą i osiąganymi rezultatami.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wciąż zmieniają się warunki działalności sportowej i rosną wymagania wobec wszystkich uczestniczących w systemie sportu. Trener pełni różne funkcje związane z procesem treningu, którego jest autorem, realizatorem i kontrolerem jednocześnie.

Jest jednym z najważniejszych – jeśli nie najważniejszym – ogniw drużyny. Jego przydatność w spotkaniu futsalowym znawcy często określają jako 70% wartości zespołu. Gdy prezentuje wysokie umiejętności, jest po prostu niezastąpiony. Oczywiście, mowa tutaj o BRAMKARZU.