Chód sportowy to konkurencja lekkoatletyczna rozgrywana na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy w lekkiej atletyce, mająca długą historię. Jest bezpieczniejsza od biegu, bo nie powoduje tylu kontuzji. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie treningów i startów w chodzie występują mniejsze odchylenia pionowe, a przez to mniejsze obciążenia na stawy. W Polsce mamy również bogate tradycje związane z sukcesami czterokrotnego mistrza olimpijskiego – Roberta Korzeniowskiego. Jak powinien wygląda trening...

Kilka słów o historii chodziarstwa

Pierwsze wzmianki o chodzie sportowym pochodzą z XVII wieku z Anglii. Jako naturalna forma lokomocji człowieka, chód stanowił sposób rozstrzygania zakładów o tym, kto jest najbardziej wytrzymałym człowiekiem. Uważano, że biegiem nie można pokonać bardzo długich dystansów, więc rywalizowano w szybkim marszu. W 1682 r. odbyły się na londyńskiej promenadzie Pall Mall w Anglii zawody chodziarskie. Już w XVIII wieku zawody w chodzie sportowym popularnością nie odbiegały od zawodów biegowych. W drugiej połowie XIX wieku popularność zawodów w chodzie sportowym wzrosła: stały się powszechne na całym terytorium Wielkiej Brytanii oraz w Ameryce Północnej. Wskazuje na to zestawienie rekordów ustanowionych przez amatorów i zawodowców, które opublikowano w 1893 r. w czasopiśmie „Sporting Life”. Rekordy rejestrowano już wtedy na dystansach 1, 2, 3, 5, 10, 20 i 100 mil.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15  Strona 16  Strona 17

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Coraz szybszy i bardziej intensywny futbol staje się dyscypliną, w której o sukcesie przesądzają pojedyncze sytuacje. Niby banał, ale też za tą z pozoru wyświechtaną frazą kryje się klucz do powodzenia. Aby zwyciężać w piłce nożnej, musimy w sposób planowy i zorganizowany doprowadzać do jak największej liczby momentów, w których uzyskujemy przewagę na rywalem – na przykład: w rozkładzie zawodników w danej części boiska. A jak skutecznie egzekwować takie momenty?

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.