Coraz szybszy i bardziej intensywny futbol staje się dyscypliną, w której o sukcesie przesądzają pojedyncze sytuacje. Niby banał, ale też za tą z pozoru wyświechtaną frazą kryje się klucz do powodzenia. Aby zwyciężać w piłce nożnej, musimy w sposób planowy i zorganizowany doprowadzać do jak największej liczby momentów, w których uzyskujemy przewagę na rywalem – na przykład: w rozkładzie zawodników w danej części boiska. A jak skutecznie egzekwować takie momenty?

Piłka nożna, tak jak każda inna gra zespołowa, daje się sklasyfikować jako agon w porządku zaproponowanym przez Rogera Cailloisa. Sprowadza się to do tego, że obie rywalizujące strony dysponują takimi samymi warunkami wyjściowymi, co daje teoretycznie równe szanse na sukces. Dotyczy to także liczby zawodników, która w momencie startu zawodów ma być taka sama dla każdego z zespołów. Kiedy więc sytuacja na boisku stworzy warunki, w których w danym sektorze boiska – zwłaszcza gdy mowa o połowie rywala – uda się uzyskać liczbową przewagę nad przeciwnikiem, należy dążyć do natychmiastowego odniesienia bezpośredniej korzyści.

Nie piszę tu o sytuacjach dotyczących tworzenia trwałej przewagi związanej z wykluczeniem jednego lub więcej zawodników rywali z gry, ale o takich momentach, w których naszą organizacją gry doprowadzamy do tego, że mimo iż na boisku nadal przebywa równa liczba graczy dla obu drużyn, w konkretnym sektorze to nasi stanowią większość.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 4  Strona 5  Strona 6  Strona 7

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.

Chód sportowy to konkurencja lekkoatletyczna rozgrywana na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy w lekkiej atletyce, mająca długą historię. Jest bezpieczniejsza od biegu, bo nie powoduje tylu kontuzji. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie treningów i startów w chodzie występują mniejsze odchylenia pionowe, a przez to mniejsze obciążenia na stawy. W Polsce mamy również bogate tradycje związane z sukcesami czterokrotnego mistrza olimpijskiego – Roberta Korzeniowskiego. Jak powinien wygląda trening...