Futbol to podobno prosta gra. Ba, najprostsza z możliwych, pisał kiedyś Hermann Bausinger, wskazując, że do tego, aby rozegrać mecz, wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, kulisty przedmiot i nieco dobrych chęci ze strony potencjalnych uczestników. Choć na najwyższym poziomie międzynarodowej rywalizacji dyscyplina ta nie ma w sobie zbyt wiele z tego pierwotnego charakteru, jako że niemal każdy element jest znacznie bardziej skomplikowany, jedno pozostaje niezmienne – wciąż najbardziej skuteczne pozostają najprostsze środki. Takie...

Ten ostatni słynął ponoć z tego, że zabierał bogatym i dawał biednym. To samo zapewnia w futbolu kontra, która pozwala niekiedy na wydzieranie zwycięstwa murowanym faworytom, aby schować je w kieszeni potencjalnie słabszych. Statystyka dowodzi, że w żadnym innym z popularnych na naszym kontynencie sportów zespołowych (hokeju, koszykówce, piłce ręcznej czy siatkówce) nie występują tak często porażki drużyn typowanych do zwycięstwa. Wynika to również z tego, że – i tu znowu niech przemówi statystyka – w pozostałych dyscyplinach działania zawodników znacznie częściej nagradzane są punktami, koszami czy bramkami. Podczas gry w futbol goli pada mniej, co dodatkowo zwiększa szansę na to, że ten jeden zdobyty przez zespół, który wyprowadzi szybki atak w odpowiedzi na ofensywę rywala, zadecyduje o wyniku. Jeśli dodatkowo przejrzymy jeszcze dostępne dane z czołowych rozgrywek o charakterze akcji, po jakich piłka ląduje w siatce bramki, zauważymy dominujący udział właśnie ataku szybkiego, którego kontra jest najbardziej oczywistym reprezentantem.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 30  Strona 31  Strona 32  Strona 33

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Odpowiednie przygotowanie mięśniowe można wykreować za pośrednictwem dobrze ukierunkowanej, rozwojowej formy treningowej. Szybkość równa się (z fizyki) masa x przyśpieszenie. Zarówno nad jednym, jak i drugim człowiek jest w stanie pracować.

Któż nie chciałby dysponować powalającym uderzeniem kończącym akcję w kilka sekund, tak jak obecny mistrz Conor McGregor, który na UFC 194 w zaledwie 13 sekund pokonał mistrza kategorii piórkowej José Aldo, czy też znany prawie wszystkim Mamed Khalidov, międzynarodowy mistrz Federacji KSW, który pokonał Michała Materlego w niespełna 30 sekund pierwszej rundy na KSW 33.