Kontynuując cykl spotkań z zawodnikami różnych dyscyplin sportowych, zaprosiłem na spotkanie trzykrotnego mistrza świata, mistrza Europy, wielokrotnego mistrza Polski i zdobywcę 84 medali w judo, a obecnie doktora, Rafała Kubackiego.

Fascynująca opowieść o ogromnym udziale ćwiczeń siłowych w każdej dyscyplinie trwa, a tym razem swoimi doświadczeniami dzieli się z nami Rafał Kubacki.

Na początku naszego spotkania wracam wspomnieniami do czasów, kiedy jeszcze jako student miałem przyjemność być uczniem doktora Kubackiego. Zapytałem, czy pamięta, jak witał nas na zajęciach. Uśmiechnął się, a wypowiedziane słowa zabrzmiały dokładnie tak samo, jak ponad 10 lat temu – „ugnij się, aby zwyciężyć, zrób jeden krok w tył, by zrobić dwa kroki do przodu…”.

– Nic się nie zmieniło, panie Jarku – mówi zdecydowanym tonem Mistrz.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 20  Strona 21  Strona 22  Strona 23

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Louis van Gaal jest jednym z najskuteczniejszych trenerów swojej generacji. Zdobył ligowe tytuły praktycznie ze wszystkimi klubami, z którymi pracował (Ajax Amsterdam, FC Barcelona, AZ Alkmaar i Bayern Monachium) i jest wychwalany pod niebiosa za umiejętności taktyczne. Spośród innych trenerów wyróżnia go nieprzeciętny charakter, przez co polaryzuje otoczenie. Jak wszystkie wybitne jednostki, ma zwolenników i przeciwników. On jednak nic sobie nie robi z tego, co mówią o nim inni. Ma swoje...

Rolą trenera jest odpowiednie zaplanowanie procesu treningowego, tak aby uniknąć przemęczenia i przetrenowania. Zadanie to jest szczególnie trudne, bo nie zawsze samopoczucie i ogólna ocena zdrowia zapewniają prawidłową informację o tym, jak organizm sportowca reaguje na trening. Aby właściwie ocenić stan zawodnika, konieczne są szczegółowe analizy i szeroko pojęte środki kontroli. Trzeba też wiedzieć, jak zmieniają się fizjologiczne wskaźniki zmęczenia podczas wysiłku oraz znać metody ich badania.