Poprzeczka dla współczesnych sportowców zawieszona jest bardzo wysoko. Naprzeciw tym wymaganiom, wspierając zawodników, wychodzi współczesna technologia, która zwiększa możliwości regeneracji oraz innowacyjnych rozwiązań treningowych, zarówno tych fizycznych, jak i mentalnych. Jednym z takich rarytasów jest floating.

Floating czyli co?

Floating, inaczej Float­ation REST (ang. Restricted Environmental Stimulation Therapy – Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej) jest relatywnie nową techniką, której początki sięgają połowy XX wieku. Polega ona na tym, że wchodzi się do kapsuły lub kabiny, gdzie stymulacja bodźcowa jest ograniczona. W kilku słowach Maciej Solecki, psycholog i ekspert w dziedzinie floatingu w Polsce, przybliża, jak to wygląda.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 16  Strona 17  Strona 18

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Trener pracuje głównie głosem i mową ciała — można by wyciągnąć pospieszny wniosek, obserwując zajęcia prowadzone przez szkoleniowców piłkarskich. Jednak w ciszy po treningu, kiedy — poetycko kwestię iskier ujmując — gasną jupitery oraz emocje, głośni i ekspresywni trenerzy zamieniają się w cichych i pilnych skrybów. Bez tego jednak ani rusz.

Uprawianie któregokolwiek ze sportów pociąga za sobą istotne przemiany w organizmie człowieka, będące swoistą odpowiedzią na obciążenia, którym jest poddawany. Towarzyszący temu proces treningowy ukierunkowany jest na stałe zwiększanie możliwości, m.in. w zakresie fizjologicznym, psychologicznym czy motorycznym na drodze zmian adaptacyjnych. Ich tempo i zakres uwarunkowane są wieloma zróżnicowanymi cechami osobniczymi, takimi jak potencjał energetyczny, motoryka, właściwości wolicjonalne itp. Mimo to za jeden z głównych...