Proces treningowy porównywany jest z procesem technologicznym, zmierzającym do powstania nowej jakości. Wymaga on przestrzegania określonych procedur, a do prawidłowości jego przebiegu potrzeba wielu danych operacyjnych. Poziom szczegółowości, ich ilość, a dalej możliwość wykorzystania zależy z jednej strony od wiedzy trenera, poziomu sportowego i celu, do jakiego zmierzają jego zawodnicy, z drugiej zaś od możliwości bieżącego ich wykorzystania w trakcie trwania cyklu treningowego, jak i tworzeniu nowych rozwiązań w kolejnych cyklach.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Ilu trenerów, tyle pomysłów na pokonanie rywala i zdobycie punktów – bez wątpienia to przede wszystkim od pomysłowości i inicjatywy szkoleniowca zależy wybór sposobu rozegrania akcji. Decydując się na konkretne rozwiązanie taktyczne należy jednak pamiętać o tym, aby schemat gry był dopasowany do umiejętności drużyny i indywidualnych predyspozycji zawodników .

Często na zawodach sportowych słychać trenerów, którzy z linii bocznej boiska albo z ławki krzyczą do swoich zawodników: Skoncentruj się! Skup się! Tylko co to oznacza dla zawodnika? Czy na pewno wie, na czym ma się skoncentrować? Czy wie, jak to zrobić?