Pressing to system gry obronnej, którego celem jest jak najszybsze odebranie piłki przeciwnikowi jak najdalej od własnej bramki. Istota pressingu polega na stworzeniu takiej sytuacji, w której drużyna będąca w posiadaniu piłki nie będzie miała możliwości skutecznie utrzymać się przy niej i zagrozić drużynie broniącej.

Pod pojęciem drużyny broniącej rozumie się wszystkich jedenastu zawodników. Stworzenie przewagi liczebnej w danej strefie boiska i odebranie piłki to cele drużyny broniącej. Dąży ona do tego poprzez przesuwanie się w stronę piłki i stworzenie sytuacji 2 na 1 na małej powierzchni boiska. W pressingu istotną rolę odgrywają zawodnicy będący zarówno blisko piłki, jak i dalej.

Rola zawodników w pressingu

  1. Zawodnik lub zawodnicy znajdujący się najbliżej przeciwnika z piłką – obaj jednocześnie lub jeden po drugim wykonują atak na piłkę celem jej odbioru.
  2. Zawodnicy będący dalej od piłki – odcinają najbliższych zawodników przeciwnika mających piłkę od możliwości podania. Mogą się ustawić między podającym a przyjmującym lub między przyjmującym a własną bramką.
  3. Obrońcy ustawieni najdalej od piłki, po drugiej stronie boiska – przesuwają się w kierunku piłki, zostawiając przeciwników znajdujących się najdalej od piłki.
  4. Bramkarz – przesuwa się za piłką, nierzadko wychodząc poza własne pole karne. Chwyta lub wybija podania prostopadłe i długie zagrania w kierunku pola karnego. Koryguje ustawienie linii obrony.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Trudno jest stworzyć koncepcję treningu, która swoją innowacyjnością budziłaby zachwyt i odsuwała w cień inne pomysły czy inicjatywy. I chyba nie o to chodzi, chociaż w pewnym sensie tak się stało w wypadku naszej propozycji ćwiczeń oporowych.

Czytnik urazów głowy dla zawodników futbolu amerykańskiego stworzony przez firmę i1 Biometrics, był testowany przez uczniów Middletown High School w stanie Nowy Jork w ostatnich tygodniach maja tego roku. Zawodnicy kilku drużyn piłkarskich trenowali z czytnikami przez trzy dni.