W futsalu jedną z częstych sytuacji boiskowych, po której drużyny zdobywają bramkę, jest wykorzystanie przewagi liczebnej. Drużyna, będąca skuteczniejsza w tym elemencie, odnosi zwycięstwo. Przewaga liczebna to pochodna wygranego pojedynku jeden na jeden, dlatego również i ten element jest bardzo ważny i trenerzy nie mogą go zaniedbać w swoich planach treningowych.

Podczas spotkania można wyróżnić wiele rodzajów wypracowanej przewagi, np. 2 × 1, 3 × 2, 4 × 3 czy 5 × 4. Ta ostatnia przewaga to standardowa gra z wycofanym bramkarzem – mówiliśmy o niej już w numerach wcześniejszych. Sytuacje boiskowe w futsalu z uwagi na mały obszar gry (boisko 40 m × 20 m) zmieniają się jak w kalejdoskopie. Często nierozważnie rozegrana przewaga jest błyskawicznym początkiem akcji kontrującej przeciwnika, dlatego w niektórych ćwiczeniach zwrócę uwagę na szybki powrót na swoją połowę boiska.

Na powodzenie związane z korzystnym rozwiązaniem przewagi liczebnej wpływa wiele czynników. Podczas akcji ofensywnej dobre wykonanie tych czynników (lub duży procent dobrze wykonanego zadania) może się stać gwarantem zdobycia bramki, czyli podsumowując – wykorzystania przewagi jednego zawodnika (lub więcej) w ofensywie. Do takich czynników można zaliczyć:

  • szybkie i dokładne rozegranie akcji,
  • grę bez piłki zawodnika ofensywnego,
  • wybór najlepszego rozwiązania – skuteczność.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Poprawy wyniku w sprincie nie osiąga się tylko poprzez zwiększenie szybkości, ale przede wszystkim dzięki wzrostowi umiejętności technicznych zawodnika. Poezja ruchu, wyuczony kunszt: temu wszystkiemu kształt nadają godziny treningów, godziny, których ostatecznym szlifem będą setne części sekundy.

O tym, że wielu trenerów i zawodników skutecznie współpracuje ze sobą, nie spotykając się na codziennym treningu, wiemy nie od dziś. Jak to w ogóle jest możliwe? Czy można właściwie prowadzić proces treningowy na odległość? Jakie są plusy i minusy takiego postępowania? Jest to z pewnością coraz powszechniejsza metoda współdziałania, więc warto przyjrzeć się jej bliżej.