„Podstawą futbolu jest gra ofensywna i stwarzanie jak największej ilości sytuacji do strzelenia goli. Takie działanie może być tylko efektem dobrej taktyki oraz bardzo dobrego wyszkolenia technicznego poszczególnych zawodników” – to słowa Johana Cruyffa, legendy światowego futbolu. Oczywiście jest to opinia, z którą trudno się nie zgodzić, dotyczy jednak tylko aspektu ofensywnego gry w piłkę nożną, w poniższych rozważaniach zajmiemy się natomiast fazą defensywną, czyli momentami w grze, kiedy nasza drużyna nie posiada piłki.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

W grupach społecznych, do których wszyscy należymy, ludzie przyjmują określone role: w pracy, w rodzinie, podczas towarzyskich rozgrywek w bilard, a tym bardziej w drużynie sportowej. Znajomość mechanizmów rządzących grupą jest podstawą pracy trenera. Jak sprawić, by w naszej drużynie – która jest jak orkiestra – zawodnicy zajęli odpowiednie miejsca i grali na odpowiednich instrumentach?

Rozgrzewka ruchowa jest nieodłącznym elementem każdych zajęć fizycznych, bez względu na formę aktywności, jaką uprawiamy – czy to będzie koszykówka, piłka nożna czy taniec.