Ostatnia wielka rewolucja w piłce nożnej dotycząca linii obrony dokonała się na przełomie lat 80. i 90., kiedy drużyna AC Milan pod wodzą Arrigo Sacchiego zagrała w systemie 1-4-4-2. Ówcześnie formacja obrony składająca się z czterech zawodników zaczęła funkcjonować jako grupa, będąc prekursorem nowego sposobu gry. Od tego czasu system ów zdobywał coraz większą popularność, a świat zaczął stosować go od czasu Mistrzostw Europy w 1992 r. Na Mistrzostwach Świata w 1994 r. ustawienie czterech obrońców było już najpopularniejszą formą gry w obronie.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Nieodzownym elementem pracy trenera jest ciągłe poszukiwanie nowych uczestników specjalistycznej grupy treningowej. Aby jednak w przyszłości - po dłuższym okresie pracy z wybranym zawodnikiem - uniknąć zawodu, warto już na początku rozpoznać, czy młody sportowiec ma zadatki na przyszłego mistrza, czy też może powinien on spróbować sił w innej dyscyplinie.

Na mięśnie brzucha składają się mięsień prosty brzucha, mięsień skośny zewnętrzny i wewnętrzny, poprzeczny brzucha, piramidowy oraz czworoboczny lędźwi. Ten ostatni stanowi tylną jego ścianę i leży po obu stronach kręgosłupa lędźwiowego.